UYAP’a mobil platformlardan ulaşılabilecek | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 05:46

UYAP’a mobil platformlardan ulaşılabilecek

Türk mühendisleri tarafından yerli yazılımlarla hazırlanan ve yargı mensubu ve adliye çalışanlarının adliye dışında da Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemine (UYAP) girmesini imkanı sağlayan UYAP Mobil uygulaması geliştiriliyor.

UYAP’a mobil platformlardan ulaşılabilecek
Son Güncelleme :

23 Ekim 2021 - 1:01

Türk mühendisleri tarafından yerli yazılımlarla hazırlanan ve yargı mensubu ve adliye çalışanlarının adliye dışında da Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemine (UYAP) girmesini imkanı sağlayan UYAP Mobil uygulaması geliştiriliyor.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü tarafından yargıda dijital dönüşüm hedeflerine yönelik “E-vatandaş, Celse, E-arabulucu, E-uzlaştırmacı, E-bilirkişi” mobil uygulamalarının hayata geçirildiği belirtilerek, “Bakanlık bünyesindeki mühendislerce tamamen yerli yazılımlarla oluşturulan bu uygulamalar ile mobil platformlardan da UYAP sistemine erişim sağlanmasının önü açıldı. Yargılamaların hızlandırılması ve adalete erişimin kolaylaştırılmasını sağlayan yargıda dijital dönüşüm çalışmalarına UYAP Mobil uygulaması da eklendi” denildi.

Açıklamada, dosya ve evrak görüntüleme sağlayan ilk sürüm için gerekli çalışmaların yapıldığı UYAP Mobil uygulamasının alt yapı ve teknoloji geçişleri ile birlikte 2023 yılına kadar yeni teknolojilere uyumlu hale getirilmesinin hedeflendiği bildirilerek, şu bilgiler verildi:

“Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi hedefiyle geliştirilen uygulamayla yargı çalışanları UYAP’a cep telefonundan ve diğer mobil platformlardan erişim sağlayabilecek. Hakim, savcı, yazı işleri müdürü, katip, mübaşir, icra müdürü ve icra memurları, yetkilerinde olan dosyalara portal şifresi ve SMS doğrulama yöntemi ile UYAP Mobil uygulaması üzerinden güvenli şekilde erişebilecek. UYAP Mobil ile yargı çalışanları 7 gün 24 saat, internet erişiminin olduğu her yerde yetkilerinde olan tüm dosya bilgilerine erişip, dosyalar ile ilgili değerlendirme yapabilme imkanı bulacak. Ayrıca yargı çalışanları duruşmalarını takip edebilecek, izin, yetki gibi özlük bilgilerini görüntüleyebilecek. UYAP Mobil uygulamasının doküman okuma özelliği ile iş yoğunluğu olan savcı ve hakimler mesai saatleri dışında da mobil cihazlardan UYAP’a erişim sağlayarak dosyalarını inceleyebilecek. Uygulama bu yönüyle hakim ve savcıların yargıda dosyaların karara bağlanması için belirlenen hedef sürede dosyalarını tamamlamasına da katkı sağlayacak.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.