Tıp Hukuku- Sağlık Hukuku- Sağlık Turizmi | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 02:13

Hukukçu hekim Dr. Mehmet Hüseyin TEBRİZİ

Mehmet Hüseyin Tebrizi

Tıp Hukuku- Sağlık Hukuku- Sağlık Turizmi

  Hukukçu hekim Dr. Mehmet Hüseyin TEBRİZİ Tıp Hukuku, Sağlık Hukuku ve Sağlık Turizmi konularınıele alarak özellikle Covid-19 pandemi dönemindeki karşı karşıya gelinen noktada;hasta ile hekim, hasta ile sağlık kuruluşları ve sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren firmalar/acentelerarasındahukuki ilişkiler, aşı farkındalığı, aşılanmada etik sorunları kaleme alıyor.

Tıp Hukuku- Sağlık Hukuku- Sağlık Turizmi
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 20:38

293 views

 Hukukçu hekim Dr. Mehmet Hüseyin TEBRİZİ Tıp Hukuku, Sağlık Hukuku ve Sağlık Turizmi konularınıele alarak özellikle Covid-19 pandemi dönemindeki karşı karşıya gelinen noktada;hasta ile hekim, hasta ile sağlık kuruluşları ve sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren firmalar/acentelerarasındahukuki ilişkiler, aşı farkındalığı, aşılanmada etik sorunları kaleme alıyor.

Günümüzde ivme kazanarak ilerleyen teknolojik gelişmelerinözelde online bilgi transferinin bir sonucu da bilgi üretim, kayıt, birikim ve paylaşımı gerçek ve tüzel kişiler arası ilişkileri ve iletişimi kolaylaştırmış, buna karşılık bu ilişkilerin kontrolü, denetimi ve dengelenmesiözel disiplinlere tabi olmayı gerekli kılmıştır. Yapay zekanın bu alanlaramüdahil olması karmaşık iletişim ve ilişkinin bir göstergesi olsa gerek! 21. YY’a damgasını vuran Covid-19 pandemisinin öldürücü etkisine rağmen öğretici etkisi ile bilginin özellikle uluslararası paylaşımınınönemi her geçen gün hissedilmiş ancak güvenli ve güvenilir bilgi arayışı global olarak daha da önemli hale gelmiştir. Böylece toplumun (ulusal/uluslararası) bu tür bilgilere ulaşıp ulaşamaması, ulaşılanın yorumlanması, yorumlanmalarının gerçeklerle ne kadar örtüşüp örtüşmemesi, sağlık okur-yazarlığında gelişmelere paralel olarak ve nihayet uygulama alanında farklı karşılıklar bulmuştur. En popüler örneklerden biri olan aşı güvenirliği karşısında aşıyı reddeden, aşılanmada kararsız hatta aşı karşıtı gibi farklı yelpazelerde destekçilerine şahit olabiliyoruz. Farklı ekonomik yönetimler ve coğrafi kalkınmışlık; aşıya ulaşımdaki eşitsizlik dolayısıyla adaletsiz aşı dağıtımı da kimi çevrelerin vicdanını derinden etkilemektedir.Şüphesiz salgından sürdürülebilir korunmada gerekli proje ve stratejileri acil olarak hayata geçirmek kaçınılmazdır.Bu noktada güvenlik/güvenilirlik – özgürlük/ özel veya kamusal üstün yarar kıstası/kısıtlanmasıdengesi her geçen gün sarsılmaktadır. Sağlık sistemlerininöncelikli koruyucu misyon üslenmesi normatif düzenlemeyi haklı ve gerekli kılmaktadır. Bireysel yararı sağlarken özel vekamusal üstün yararı göz ardı edilmeden hukuki yararın hakkaniyet temelinde dengelenmesi hukuk sistemini ve kanun koyucuyu epey uğraşıya sevk etmektedir. Etkin bir düzenleme normun icrasını beraberinde getirmelidir.Bir yasanın varlığı gerekli ise etkinliği de yeterli olmalıdır!

Bireysel ve toplumsal yaşamımızda kişi sağlığının modern anlayışta bir hak olması yanı sıra sorumluluk temelinde haklılık ile sorumluluk birliktedeğerlendirilmelidir. Hasta- hekim- sağlık kuruluşu- sağlık turizmi acentesi- sigorta firması vs.arasındaki ilişki de bu durumlardan ayrık değerlendirilmemelidir. Yaşam hakkı temel bir haktır. Bu bağlamda insan haklarından olan hasta hakları tıp ve sağlık hukukunun paydaşlarına hak bahşederken sorumluluklar da yüklemiştir. Bu hak ve yükümlülüklerin ihlali hukuki-idari-cezai hatta mesleki etik açısındanyaptırıma tabi olacaktır. Taraflar arasındaki hukuki ilişkinin ortaya çıkması sonucu bu ilişkinin türü, çerçevesi ve kapsamı (hukuki ilişkinin niteliği) dikkate alınarak tanımlanması hukuk ve yasalar nezdinde kaçınılmaz olmuştur.

Günümüzde hastanın kendi geleceği hakkında karar verme hakkına sahip olması bağlamındahasta özerkliğini ilkesel olarak kabul etmiş oluyoruz. Hastanın kendi özgür irade açıklamasının bir yansıması olan tıbbı uygulamalarda aydınlatılarak rızasının alınması (aydınlatılmış onam/bilgilendirilmiş rıza) karşılıklı katılım temeline dayanan bir ilişki modeli anlayışını beraberinde getirmiştir. Bugün bumodern anlayışta artık hekim emir veren değil hasta ile hastanın menfaatine, tıbbın gereklerine ve standartlarına uygun olarak birlikte karar vermektedir.

Bu köşemizde hekim-hasta arasındaki hukuki ilişkinin niteliği, hasta ve hasta yakınlarının sağlık kuruluşları ile hukuki ilişkinin niteliği, hasta hakları ile hastanın sorumlulukları, hekim hakları ve hekimin yükümlülükleri ile sorumlulukları, tıbbi müdahalede rıza varlığı veya varsayılması durumları, hekim ve diğer sağlık çalışanlarının karşı karşıya kaldığı veya bırakıldığı mobbing, sağlığın her alanında maruz kalınan hakaret, şiddet ve vahşet, sağlıkta beyin göçü, sağlıkta hukuki uyuşmazlıklarda yargısal süreçler, tamamlayıcı tıp, defansif tıp, medyada çıkan sağlık haberleri ve bu tarz haberlere yaklaşım/sağlıkokur- yazarlılığı, sağlıkta yapay zekanın rolü, uzaktan/online /tele tıpta hukuki yaklaşım, Kişisel Verileri Koruma Kanunu(KVKK) kapsamındaki kişisel sağlık verilerinin ele alınması, şehir hastaneleri, sağlık turizmi, dünyada ve Türkiye’de sağlık sistemlerinin karşılaştırılması, pandemi döneminde aşılamada etik sorunlar, aşılama programlarının etkinliği ve toplumdaki  yansımaları, aşı farkındalığıgibi konulara yer verilecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İlker akman 5 Kasım 2021 / 08:09 Cevapla

Değerli hukukçu ve Dr.Mehmet beyin ilgili yazısında. Bugün bu modern anlayışta artık hekim emir veren değil hasta ile hastanın menfaatine, tıbbın gereklerine ve standartlarına uygun olarak birlikte karar vermektedir.Cümlesi ile herşeyi en güzel şekilde ifade etmiş.Bu Ülkemizin ulusal ve uluslararası alanda bu pandemi sürecinde mikrobiyolojik ve virülans analizi açısından ülkemize prestij kazandıracak bu e-kongrede Değerli Dr Mehmet bey^e de başarılar dilerim ….

    Yazar 5 Kasım 2021 / 23:03 Cevapla

    Teveccühünüz için çok teşekkür ederim sevgili İlker bey. Artık dünya eski dünya değil, insanlığın beklentileri bilgi ve bilinç düzeyine paralel olarak artmaktadır. Dolayısıyla tarafların süreçlere katılımı asgari ortak noktada tatmin edici olabilecektir. Sağlık bakanlığımızın bünyesinde gerçekleştirilen \′\′I. Ulusal ve Uluslararası Katılımlı Mikrobiyolojide Pandemik Etkili Virülans Analizi E-Kongresi\′\′ ne katılım ve değerlendirmeleriniz için ayriyeten teşekkür ederim.

Meriç Savaş 7 Kasım 2021 / 17:58 Cevapla

Hocam ağzınıza sağlık,
Sağlıkla hukuk
Hukukta sağlık
Ve bu konulara deneyimli bir doktorun hukukçu olarak gözlemleri o kadar kıymetliki daha çok yazmanız ve daha çok konuya müdahil olmanız dileğiyle 🙏

    Yazar 14 Kasım 2021 / 21:22 Cevapla

    Merhaba sevgili Meriç bey. İlgi, alaka ve teveccühünüz için teşekkür ederim. Sizin de yıllarını sağlığa adamış birisi olarak sağlık ve hukukta daha çok kat edecek yolumuzun olduğunu dile getirmeniz, bizimde düşünce ve duygularımızın tercümanı olmaktadır. Yazılarımıza takipte kalmanız temennisiyle…