SEVGİLİLER GÜNÜ | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 06:16

SEVGİLİLER GÜNÜ

Her yıl 14 Şubat bazı ülkelerde kutlanması yasak olsa da, neredeyse tüm dünyada “Sevgililer Günü” olarak kutlanılmaktadır.

SEVGİLİLER GÜNÜ
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 22:13

Her yıl 14 Şubat bazı ülkelerde kutlanması yasak olsa da, neredeyse tüm dünyada “Sevgililer Günü” olarak kutlanılmaktadır.

Rivayetlere göre sevgililer gününün çıkış hikâyesi değişmektedir.

Kimine göre Roma Katolik Kilisesi’nin, “Valentine” ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bazı toplumlarda “Aziz Valentine günü” olarak da bilinir. “Valentine” kelimesi hoşlanılan kişi veya sevgili anlamında da kullanılır.

Romantik aşk ile “Valentine” arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli “Parlement of Foules” adlı kitaba göre, Fransa‘da ve İngiltere‘de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine “Valentine” diye hitap etmekteydiler.

Günümüzde ise 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı EstherHowland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur.

Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Sevgililer gününde insanlar sevgililerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir.

Özellikle batı medeniyetlerinde,  sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle “Sevgilim olur musun?” yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.

Sosyal medyanın bu kadar yaygın kullanıldığı günümüzde herkes bir şekilde sevgililer gününü kutlamaktadır.

Atamıza olan sevgisinden tutun da, annesine, babasına, evladına gösterdiği sevgiyi anlatanlar, hatta beslediği bir hayvan, bir kuş bile sevgililer gününe ilham olabilmektedir.

Demek ki herkesin sevgilisi farklı, herkes kalbinin gördüğü yerden bakabiliyor.

Her ne olursa olsun! Her kim, kimi, neyi severse sevsin! Sevgi bu dünyada en büyük güçtür.

Einstein’nin kızına yazdığı mektupta;

“Bilimin açıklayamadığı son derece devasa bir güç var. Bu güç, herkesi kapsıyor ve yönetiyor. Evrenin çalışmasını sağlayan her olgunun arkasında bile o var ve henüz bizim tarafımızdan tanımlanamadı.

Bu evrensel güç SEVGİ’dir.

Bilim insanları, evren için birleşik bir kuram ararken, görülemeyen en kuvvetli evrensel gücü unuttular.

Sevgi Işıktır, onu alıp verenleri aydınlatan.

Sevgi yer çekimidir, çünkü insanların birbirine çekim hissetmelerini sağlar.

Sevgi kuvvettir, çünkü bizdeki en iyiyi çoğaltır ve insanlığın kör bencilliklerinde tükenmemesine izin verir.

Sevgi için yaşarız ve ölürüz.

Sevgi Allah’tır ve Allah sevgidir”demiştir.

Sevgi özgürlüğegiden en güzel duygudur.

Einsteinevreni ve yarınları sevginin kurtaracağına inanmış bir bilim adamıydı.

Çünkü tüm karanlıklardan bizi ancak sevgi kurtaracaktır.

Özellikle etrafımızı amansız bir şekilde pandeminin sardığı bu günlerde, sevgiden başka çıkış yolumuz da yoktur.

Sevgi evrende tüm canlıların özgürce yaşamasının tek belirleyicisidir.

Öyleyse kalbinizden sevgiyi hiç eksik etmeyin. Sevebildiğiniz kadar sevin. Çünkü sevgi, sevdikçe çoğalan, çoğaldıkça güçlenen bir enerjidir.

İnsan ne kadar çok severse; o kadar çok sevileceğini de bilmelidir.

Kavgayı, inadı, küslüğü bir kenara bırakarak tüm sevdiklerinize bugün sevginizi gösterin! Aksi takdirde yarın çok geç olabilir.

Herkesin sevgililer gününü kutluyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.