ŞANSINI KENDİN YARAT ! | GazeteKalemGazeteKalem

3 Aralık 2021 - 09:32

ŞANSINI KENDİN YARAT !

Çevremizde ki birçok insan, yaşadığı mutsuzlukları, problemleri ve başarısızlıkları, hep şanssız olmasına bağlayarak hayatına devam eder. Yani hayatında kötü giden her ne varsa, hep şanssız olduğu için bunların başına geldiğine inanmak ister.

ŞANSINI KENDİN YARAT !
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 21:38

Çevremizde ki birçok insan, yaşadığı mutsuzlukları, problemleri ve başarısızlıkları, hep şanssız olmasına bağlayarak hayatına devam eder. Yani hayatında kötü giden her ne varsa, hep şanssız olduğu için bunların başına geldiğine inanmak ister.
Yoksa sizde mi öyle düşünüyorsunuz ? O zaman çok büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söylemek istiyorum. Çünkü Amerikalı bilim adamı profesör ”Richard Wiseman”, yaptığı uzun araştırmalar sonucunda bunun tam aksini ispatlamış.
Nasıl mı ? Bakın Profesör Wiseman ne diyor ; “10 yıl önce ŞANSI araştırmaya başladığımda neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerininse sürekli olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ediyordum. Ulusal gazetelere ilan vererek kendilerini her zaman şanslı ya da şanssız hisseden insanların benimle temasa geçmelerini rica ettim. Yüzlerce sıra dışı erkek ve kadın araştırmam için gönüllü oldu. Yıllar boyunca onlarla söyleşiler yaptım, yaşamlarını gözlemledim ve deneylere katılmalarını sağladım. Sonuçlar gösteriyor ki insanlar neden şanslı ya da şanssız olduklarını tam olarak bilemeseler de düşünceleri ve davranışları bu durumu büyük ölçüde açıklıyor.
Bir şans ya da bir fırsat gibi görünen durumları düşünelim. Kendisini şanslı gören insanların bu tür fırsatlarla sürekli karşılaştıklarını, fakat kendisini şanssız niteleyen insanların ise bunlarla hiç karşılaşmadıklarını fark ettim. Bu durumu çözmek adına, basit bir deney yapmaya karar verdim.
Hem şanslı hem de şanssız insanlara bir gazete vererek, onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim. Gazetenin ortalarında bir yere üzerinde şu not yazılı olan büyük bir mesaj yerleştirdim: ‘Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin 250 dolar kazanın.’
Mesaj sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği beş santimetrenin üzerinde olan bir fontla yazılmıştı. Herkesin yüzünü sabit bakışlarla süzüyordum. Şanssız insanlar bunu fark edemezlerken, şanslı insanlar hemen fark ettiler.
Şanssız insanlar genel olarak şanslı insanlardan daha gergindirler. Bu endişeli ruh hali, beklenmeyen bir şeyi fark etme yeteneklerine zarar vermektedir. Sonuç olarak fırsatları kaçırırlar. Çünkü başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır. Partilere, mükemmel eşlerini bulma düşüncesiyle giderler. Bu yüzden de iyi arkadaşlar edinme fırsatlarını kaçırırlar. Belli iş ilanlarını bulmaya kararlı bir biçimde gazeteleri incelerler ve diğer iş olanaklarını kaçırırlar. Şanslı insanlar daha rahat ve açıktırlar. Dolayısıyla yalnızca aradıklarını değil orada ne olduğunu da görürler.
Araştırmam sonuç olarak şunu gösterdi: Şanslı insanlar 4 ilke sayesinde şanslarını yaratırlar. Şans fırsatlarını yaratma ve fark etme konusunda beceriklidirler. Sezgilerini dinleyerek şanslı kararlar verebilirler. Olumlu beklentiler sayesinde doğru çıkan tahminlerde bulunurlar. Şanssızlığı şansa dönüştüren esnek bir yaklaşım benimserler.
Çalışmanın sonuna doğru, ilkelerin şansı yaratmada kullanılıp kullanılamayacağını merak ettim. Bir grup gönüllüden bir ay boyunca şanslı bir insan gibi düşünüp davranmaya yardımcı olacak egzersizler yapmalarını istedim. Gönüllüler bir ay sonra döndü ve neler olduğunu anlattılar. Sonuçlar çarpıcıydı. Bu insanların yüzde 80’i artık daha mutluydu. Hayattan daha çok keyif alıyorlardı ve belki de en önemlisi artık daha şanslıydılar. Sonuç olarak asla akla gelmeyecek şans faktörünü bulmuştum.”
Bende Wiseman’a yürekten katılıyorum. Olumlu düşünüp hayata daha geniş açılardan bakmayı öğrenebilirsek eğer hem gerilmekten kurtulmuş oluruz hem de şansı hayatımıza çekmeyi başarabiliriz. Herkese hayatında bol ŞANS diliyorum…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.