Rıza Sümer den Annelere Yazılan En Uzun Mektup ‘Anneler ve Göz Yaşları’ | GazeteKalemGazeteKalem

19 Ocak 2022 - 14:40

Rıza Sümer den Annelere Yazılan En Uzun Mektup ‘Anneler ve Göz Yaşları’

Yıllarını şiddetsiz bir yaşamı hayata geçirmeye vermiş Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer yeni kitabı ‘Anneler ve Göz Yaşları’nı Gazetekalem’e anlattı. Sümer, “Bu kitap ilk başta belgelere dayalı ve belgelerin ağırlıklı olduğu bir kitap gibi görünse de aslında annelere gerçekten tarihin en uzun mektubu olarak yazılan ilk yazılı kaynaktır” dedi.

Rıza Sümer den Annelere Yazılan En Uzun Mektup  ‘Anneler ve Göz Yaşları’
Son Güncelleme :

10 Ocak 2022 - 23:55

61 views

Yıllarını şiddetsiz bir yaşamı hayata geçirmeye vermiş Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer yeni kitabı ‘Anneler ve Göz Yaşları’nı Gazetekalem’e anlattı. Sümer, “Bu kitap ilk başta belgelere dayalı ve belgelerin ağırlıklı olduğu bir kitap gibi görünse de aslında annelere gerçekten tarihin en uzun mektubu olarak yazılan ilk yazılı kaynaktır” dedi.

Gazetekalem – (Özel Haber)

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer ile yeni kitabı ‘Anneler ve Göz Yaşları’nı konuştuk. Sümer, gazetemize verdiği söyleşide kitabı yazma amacını ve bu fikrin nerden çıktığını siz okurlarımıza kısaca şöyle dile getirdi; “Korana Virüs salgının başladığı zaman özellikle 65 yaş üstü vatandaşların evlerde kalma kararları çıktığında ev de kaldığım zamanları nasıl değerlendiririm ne yazabilirim diye düşündüm. Bir kitap yazmaya karar verdim. Sonrasında ne yazacağım konusunda uzun bir düşünce süreci yaşadım. Sonra uluslararası sözleşmeler bana ip ucu verdi. Uluslararası sözleşmeler ve insan hakları, çocuk ve kadın hakları, çevre hakları ve hayvan haklarına dair sözleşmeler aklıma geldi. Bu sözleşmelerin dünyanın birçok yerinde uygulanmadığının yada uygulanamadığını gördüm. Bu durumun üzerine içine duygularımı da katarak ‘Anneler ve Göz Yaşları’ isimli bir kitap yazdım.

Bu kitap ilk başta belgelere dayalı ve belgelerin ağırlıklı olduğu bir kitap gibi görünse de aslında annelere gerçekten tarihin en uzun mektubu olarak yazılan ilk yazılı kaynaktır. Annelere şunu söylüyorum insan soyunun ortaya çıkışından beri dünya şiddet sarmalının içinde oysa dünyanın kuruluşu sevgiye dayalı. Şiddet olmaması gerekiyor. Ben insanlığın yaradılışı konusunda sevgi saygı ve dostluk üzerine kurulu olduğuna inanıyorum.”

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Sümer; “‘Anneler ve Göz Yaşları’ kitabına baktığınızda içinde hukuk var, anılar var, uluslararası sözleşmelerin ve ulusal yasaların yorumlanması var, gazete haberleri var ama bu kitapta duyguda var. Benim birçok arkadaşım kitabı okumaya başladığı zaman ağladığını dile getirdi. ‘Anneler ve Göz Yaşları’ kitabı ücretsiz dağıtılıyor. Yaklaşık bin civarında baskısı yapıldı. Kitabın ikinci baskısı olurmu bilmiyorum yabancı dillere çevrilir mi zaman gösterir bazı dostlarımın destekleriyle bu kitap dünya ya kazandırıldı.

Çünkü anneler bu kitapta yazan sözleşmeleri yorumları ve belirtilen hedefleri içselleştirdikleri takdirde insanlığın yaratılışından itibaren döktükleri kan ve göz yaşını yavaş yavaş sonlandıra bileceklerine inanıyorum onun için annelere diyorum ki dünyada nerede olursanız olun önce kendi ülkenizde birliği sağlamalısınız. Ama sadece kadınlar olarak değil iyi insanlarla birlikte hareket ederek. Zararlı canlılar iyileştirilmeli o nedenle kadınlar bu birlikteliği sağlayarak dünya ya taşımalıdır. Bu kitap birazda bu nu anlatıyor. Kadın dayanışmasıyla şiddet azaltılmasa sizin göz yaşlarınız akmaya devam eder” diyerek son olarak şunları dile getirdi.

“‘Anneler ve Göz Yaşları’ Ücretsiz bir kitap çok yakında da internete koymayı düşünüyorum. Satış amaçlı bir kitap değil çünkü annelerin göz yaşlarının bedeli para değil o yüzden bu kitabında bedeli para değil hem Türkiye’de hem de dünyada bu kitabı çoğaltacak olanlara diyorum ki satış amacı gütmeden istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz sizden hiçbir şey istemiyorum.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.