OYAK | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 04:56

OYAK

OYAK
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 22:27

OYAK; 1 Mart 1961 tarih ve 205 sayılı kanun ile kurulmuş,311 bin üyesi, 19 ülkede yatırımları ile18’i doğrudan,70 iştiraki, 29 bin personeli,27 milyar Tl sermayesi ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Yedi üyeden oluşan Yönetim Kurulu’nun ikisini Milli Savunma Bakanı, birisini Genel Kurmay Başkanı seçer. Diğer 4 üyesi ise maliye, hukuk, bankacılık ve sigorta sahalarında ihtisas sahibi kişiler arasından kanunda belirtilen heyet tarafından seçilir.

Bunları hatırlattıktan sonra OYAK’ı üç bölüm halinde ele alacağım.

Birinci bölüm;

İktidara yakın Demirören’in 325 milyon dolara aldığı TOTAL’i; 450 milyon dolara OYAK’a satması,Sagrayı 170-180 milyon dolar civarında OYAK’ın satın alması, 2020 yılında verdiği nemanın üyeleri tatmin etmemesi;

Uzun bir süredir OYAK ortaklıkları ve iştiraklerine atanan Genel Müdürlerin neredeyse tamamına yakınının iktidara yakın isimlerden olması,

Bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür ve yardımcılarının şaibeli olarak görevlerinden istifa ettirilmeleri ve başarı hikâyesi olmayan birinin,Genel Müdür olarak atanması, üyeler arasında eleştirilere neden olmuş;“AKP OYAK’ı ele geçirdi” algısı yaratmıştır.

**********

İkinci bölüm;

OYAK’ın esas sorununun yönetim sorunu olduğunu anlatacağım. Şeffaf, adil ve orantılı bir yönetim olmazsa; keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.

Yaklaşık 311 bin üyenin büyük bir bölümü astsubaylardan oluşmaktadır. Uzman çavuşlar, uzman onbaşılar ve TSK’da görevlisivil memurları da bu kesime katarsak sermayeleri yüzde seksen civarındadır.

Ancak kuzu kurda teslim edilmiştir.Sermayenin yüzde seksenini elinde bulunduran bu kesimden yönetimde bir tek kişi bile yoktur.

Sadece OYAK yönetiminde değil; OYAK ortaklıklarında ve iştiraklerinin yönetimlerinde debu kesimden kimseye görev verilmemektedir.

Öyle az buz da değil hani; 88 civarındaki ortaklık ve iştirakinde görevli 300 civarında “Yönetim Kurulu Üyesi” görev yapmaktadır.

300 yönetim kurulu üyesinin içinde en az 200’ü astsubay, uzman ve sivil memur üyelerden oluşması gerekirken bir tane bile olmaması sizce adil midir?

Sermayenin yüzde yirmisini elinde bulunduranlar yönetimin tamamına el koymuştur. Dedim ya kuzu kurda teslim edilmiştir. Böyle bir şey ancak diktatörlük ile yönetilen ülkelerde olur.

Düşünsenize sermayesinin yüzde sekseni sizin olan bir şirketiniz var, ancak yönetimde siz yoksunuz. “Yönetim Kurulu” istediği gibi at koşturuyor, kararlar alıyor sizin müdahale hakkınız bile yok.

Üyelerden Milli Savunma Bakanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na yönetim kurullarında görev almak için yıllardırdilekçe ile talepte bulunanlar var. Ancak gelen cevap çok ilginç: Genelkurmay dilekçelerin çoğuna cevap bile vermiyor. Milli Savunma Bakanlığı ise görevlendirmenin “OYAK tarafından yapıldığını” söylüyor.

OYAK yönetimine dilekçe yazınca da “Görevlendirmenin kendileri tarafından yapılmadığını” dilekçelerin; “Genelkurmay Başkanlığı’na veya Milli Savunma Bakanlığı’na” gönderilmesini söylüyor.

OYAK yönetimi doğru söylüyor. Görevlendirmeler Genelkurmay ve Bakanlık tarafından hazırlanıyor. OYAK gelen listeleri genel kurullarda aynen geçiriyor.

Görevlendirmelerin nasıl yapıldığını bile açıkça söylemeyen, gizleyen adeta üyelerden kaçıran devlet olur mu?

Daha haksızlık ve adaletsizlikleri yazmaya kalksam bu sayfalara sığmaz.

Adaletin, şeffaflığın, eşitliğin olmadığı bir işletmede, muktedirlerin kafasında “çökme” “malı götürme” varsa; düne kadar generallerin arka bahçesi olan OYAK, bugün iktidarın yarın da mafyanın olacaktır. 

Böylesine adaletsizlik üzerine kurulan, benim gibi gözüküp de benim olmayan “OYAK”ın yerle yeksan edilip kapatılması veya yıkılıp yeniden yapılması elzemdir.

******

Üçüncü bölüm;

Dışı seni yakar içi beni yakar misali. Dışarıdan bakanlar OYAK’ın üyelerine çok fazla para verdiğini düşünür. Hatta kıskanır. Oysa uzun vadede hiç de göründüğü gibi değil.

Yıllar önce “Bağışa dayalı sistem” yeni çıkmıştı. Bir arkadaşım babasının tarlalarını satıp OYAK’a getirmiş. Tam kapıdan içeri girerken karşılaştık. Elinde çuval dolusu para vardı. Bana “Bağışa Dayalı Sisteme yatıracağım” dedi.

Kendisine ne kadar anlatsam da ikna edemedim. O dönemler enflasyonun yüksek olduğu dönemlerdi. OYAK nema verme sistemi de yüksek enflasyona göre ayarlanmış. Bu nedenle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde getiri de yüksek oluyor, üyeler de dört köşe!

Enflasyonun düşük olduğu dönemlerde getiri az oluyor o zaman da üyeler isyanlarda!

Haa  o arkadaşımı yıllar sonra gördüm. “Nasıl dedim.Memnun musun?” “Sen haklıymışsın” dedi.

Bir örnek vereyim. Bende OYAK üyesiyim. 2003 yılında 60 bin tl aldım. Bunun dörtte birini OYAK’ta bıraktım. Yani 15 bin lira. O dönemde İzmir Seferihisar ilçesinde 10 bin tl ye yazlık arsalar vardı. Şimdi ne kadar biliyor musunuz? “500 bin tl.”

Benim 15 bin tl ne kadar mı oldu? 37 bin tl. Bu güne kadar yaklaşık 22 bin tl de maaş aldım. Toplasan 59 bin tl. Eğer bir tane arsa alsaydım bugün 500 bin liram vardı.

“Ooo OYAK’tan ne kadar maaş alıyorsun?” Diye so

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.