MUHİTTİN BÖCEK: “ÜRETİCİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ” | GazeteKalem

MUHİTTİN BÖCEK: “ÜRETİCİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ” | GazeteKalemGazeteKalem

28 Mayıs 2022 - 07:51

MUHİTTİN BÖCEK: “ÜRETİCİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenen Kumluca Expo Domates İhtisas Fuarı’nın açılışına katıldı. Türkiye’de domates konusunda düzenlenen tek ihtisas fuarı olan Kumluca Expo’da tarımdaki girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin yaşadığı zorluklar öne çıktı. Başkan Muhittin Böcek, yerelden kalkınma hamlesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin üretimin her aşamasında çiftçinin yanında yer almaya gayret gösterdiğini söyledi. 

MUHİTTİN BÖCEK: “ÜRETİCİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenen Kumluca Expo Domates İhtisas Fuarı’nın açılışına katıldı. Türkiye’de domates konusunda düzenlenen tek ihtisas fuarı olan Kumluca Expo’da tarımdaki girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin yaşadığı zorluklar öne çıktı. Başkan Muhittin Böcek, yerelden kalkınma hamlesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin üretimin her aşamasında çiftçinin yanında yer almaya gayret gösterdiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kumluca Belediyesi, Kumluca Ziraat Odası, Kumluca Ticaret Odası ve Kumluca Ticaret Borsası iş birliğiyle düzenlenen Kumluca Expo Domates İhtisas Fuarı Kumluca Toptancı Hali’nde başladı.

Fuarın açılışına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP Antalya Milletvekilleri, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İlçe Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ”

Fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın özellikle örtü altı yetiştiriciliği konusunda Türkiye’de ilk sırada olduğuna dikkat çekti ve tarımında başkenti olduğunu belirtti. Başkan Böcek, Antalyalı üreticilerin de Türkiye’deki tüm tarım üreticileri gibi gübre, akaryakıt, ilaç, enerji gibi maliyetlere gelen yüksek zamlar nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Beldiyesi olarak yerelden kalkınma hamlesiyle her alanda üreticinin yanında olmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Böcek, “Göreve geldiğimiz günden bu yana yerelden kalkınma projelerimizi uygulamaya, tarım sektöründe çarkların dönmesi için tüm imkanlarımızı sunmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

TARIM PROJELERİNİ ANLATTI

Başkan Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yönelik projelerini kısaca şöyle özetledi:

“Çiftçiye sulamada enerji desteği, kapalı devre sulama projeleri, akıllı tarım uygulamaları, ekipman ve alternatif ürün desteği gibi birçok projemizi hayata geçirdik. İklim krizi, kuraklık tehdidi, enerji ihtiyacını da dikkate alarak çevre dostu uygulamalar ile tarımı geleceğe taşıyoruz. 51 sulama kooperatifine üye çiftçilerimizin elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini GES santrallerimizden karşılıyoruz. Geçtiğimiz yıl 13 milyon TL olan enerji desteğini bu yıl fiyat artışlarından dolayı 32 milyon liraya çıkarıyoruz. Kentimizde su tüketiminin yüzde 74’ünü kapsayan tarım sektöründe vahşi sulama ile mücadele ediyoruz. 5 ayrı noktada 22 bin dekar alan için kapalı devre sulama sistemini uygulamaya koyduk ayrıca arıtma çıkışı suyunun tarımda kullanılmasına yönelik projelerimizi de hayata geçiriyoruz. Çiftçiye teknoloji, makine, teçhizat, süt tankı, hamur yoğurma makinesi, üzüm sıkma makinesi, kovan ve arıcılık desteği, tohum fide, önleyici veterinerlik hizmetleri, faydalı böcek gibi birçok hizmetleri de sunuyoruz.”

KUMLUCA PİLOT BÖLGE

Dijital tarım uygulamasını ve biyolojik mücadele çalışmalarında Kumluca’nın pilot bölge olarak seçildiğini anlatan Başkan Muhittin Böcek, Kumluca’da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başta domates olmak üzere diğer sebzelerin kurutulacağı ve paketleneceği bir tesis kurulacağını da müjdeledi.

Başkan Böcek, zeytinlikler kömüre, madene kurban edilmeye çalışılırken, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 9 ay önceden alınan bir kararla 2630 dönüm üzerinde 26 bin 350 zeytin ağacının bulunduğu Zeytin Park’a sahip çıktığını söyledi. Başkan Böcek, “Türkiye’nin şehir merkezindeki en büyük yeşil alanı olan Zeytin parkı hemşerilerimize yaşam alanı olarak açıyoruz” dedi.

Başkan Böcek, “Köylü milletin efendisidir” sözünden hareketle üreticinin, alın terinin, emeğin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

BAŞKAN KÖLEOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kumluca’ya ve tarım üreticisine verdiği destekler için teşekkür etti. Başkan Köleoğlu, “Kumluca’daki çiftçilerimizin her zaman yanında olmak anlamında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum. Fuarımızın sonundaki boş alana Kumluca Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinin birlikte hazırlamış olduğu çalışmayla belediyemize akaryakıt istasyonu yaptık, buradaki üreticilerin yanında olduk” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek stantları birlikte gezdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.