Mimarlar: Evkaf Apartmanı’nda koruma kurulu kararları uygulanmalı | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 03:25

Mimarlar: Evkaf Apartmanı’nda koruma kurulu kararları uygulanmalı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  görsel tehdit altındaki Ulus Altındağ’da Küçük Tiyatro’nun olduğu II. Vakıf Apartmanı’nın (Evkaf Apartmanı) korunması için mücadeleye devam ediyor.

Mimarlar: Evkaf Apartmanı’nda koruma kurulu kararları uygulanmalı
Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 0:11

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  görsel tehdit altındaki Ulus Altındağ’da Küçük Tiyatro’nun olduğu II. Vakıf Apartmanı’nın (Evkaf Apartmanı) korunması için mücadeleye devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne resmi yazı yazarak cephe ve tarihi dokusu ile son derece uyumsuz bir ticari işletmenin, yer almasına uygun görüş verip verilmediğini sorgulamıştı.

Koruma Kurulu:  Kebapçıda izinsiz uygulamalar devam ediyor, izin alınmadı

Koruma kurulu, yapının Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkisinde olduğu bilgisini vererek, zemin katta yer alan kebapçı olarak kullanılan kısımdaki izinsiz uygulamaların devam ettiğini belirtti.

Koruma Kurulu cevap yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Kurul kararı ile onaylı 1996 tarihli restorasyon projesinin ardından yıllar içinde katlarda yapılan uygulamalarda yönelik değerlendirmelerin sağlıklı yapılabilmesi ve müdahalelere  karar verilebilmesi için güncel rölöve çizimleri ile restitüsyon  projelerinin hazırlanarak kurulumuza iletilmesinin halinde konunun yeniden değerlendirilebileceğine  tescilli yapıda her türlü inşai ve fiziki müdahale  öncesinde ve bakım, onarım ihtiyacı olması halinde öncelikle kurulumuzdan izin alınması gerektiğinin ilgililere hatırlatılmasına, zemin kattaki kebapçı olarak kullanılan restoran  kısmında yapılan izinsiz  bacanın ön ve sağ cephesinde yer lan tabelaların ve sağ yan cepheye bitişik olarak yapılan  etrafı camla  kapalı olan sundurmanın   kaldırılmasına; söz konusu kısmın Ankara Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını  Bölge Kurulu’nu 07.03.2008 tarih ve 131 sayılı kararı ile onaylı projesine  uygun hale getirilmesine onaylı projeye uygun hale getirildiğine ilişkin rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesi gerektiğine karar verildi.”

Vakıflar Müdürlüğü Koruma Kurulu kararını acilen uygulamalıdır

Kurulun gönderdiği kararları değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  “Erken Cumhuriyet Dönemi mimari mirasın özgün örneklerinden olan Evkaf Apartmanı için Koruma Kurulunun kararları ortadayken bu kararların uygulanmaması, ve uygunsuz durumların kaldırılmaması devlet sistematiğinin ne hale  geldiğinin göstergesidir” dedi.

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Evkaf Apartmanı’nın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde bulunuyor. Evkaf Apartmanı’nın giriş katının kime kiralandığının ya da tahsis edildiği konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklama yapmalıdır. Bilindiği üzere TÜGVA’nın ülkenin farklı yerlerinde valiliklerden ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden öğrenci yurdu, halk eğitim binası gibi yerleri talep ettiği ve bunların TÜGVA temsilciliklerine dönüştürüldüğü ortaya çıkmışken tarihi kültür varlıklarımızın gerici vakıflara peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu kararını acilen uygulamaya davet ediyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.