Mimarlar, Ankara’nın Başkent oluşunda Ata’nın huzuruna çıktı | GazeteKalemGazeteKalem

8 Aralık 2021 - 00:40

Mimarlar, Ankara’nın Başkent oluşunda Ata’nın huzuruna çıktı

Mimarlar: Başkent Cumhuriyet’in tacıdır ve devrimcidir. Onun temsilini değiştirmek isteyenler, geldikleri gibi gidecekler

Mimarlar, Ankara’nın Başkent oluşunda Ata’nın huzuruna çıktı
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 16:13

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in simge kenti, 13 Ekim’de Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıldönümünde Ata’nın huzuruna çıktı. Mimarlar Anıtkabir’i ziyaret etti ve mozoleye çelenk bıraktı, Anıtkabir defterini imzaladı.

Tören pandemi koşullarına göre temsili katılımla gerçekleşti. Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri,  Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Mimarlar Odası Denetleme Kurulu Üyesi Hazeli Akgöl ve mimarlar katıldı.

Tören aslanlı yolda yürüyüş ile başladı, daha sonra Ata’nın huzuruna çıkılarak mozoleye çelenk bırakıldı.

Tören Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın Anıtkabir Özel Defteri’ne Ankara’nın Başkent Oluşu’na ilişkin ve Cumhuriyet değerlerine yönelik saldırılara dair düşüncelerini ve duygularını ifade eden yazı yazmasıyla devam etti.

Törende Anıtkabir özel defterine yazılanların onaylandıktan sonra imzalanması, tören sırasında Anıtkabir özel defterinin fotoğrafının çekilmesine izin verilmemesi, sonrasında deftere yazılan yazıya ilişkin fotoğraf verilmemesi de dikkat çekti.

Atatürk Orman Çiftliği alanlarının bağrına saplanan hançerleri çekip çıkartma kararlılığı umudumuzu büyütüyor

Candan, Atatürk’e itafen yazdığı yazıyı törende ise  şöyle paylaştı:

“TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, üyeleri, Başkent’in mimarları olarak Ankara’nın, Başkent ilan edilişinin 98.yılında huzurlarınızdayız

13 Ekim 1923’te Ankara’nın başkent ilan edilişi, 16 gün sonra Cumhuriyetle taçlanacak kararlılığın hilafete gönderilen habercisidir. Milli Mücadelenin, direnişin, bir ulusun yeniden doğuşunun mekânsal karşılığı, Cumhuriyet’in başkenti; temsil kenti Ankara, sizin büyük dehanızla, modern mimarlığın, halk için planlamanın, kültürün ve toplumun yeniden şekillenişinin tasarlanmış başkenti olarak, uluslararası alanda devrimci başkent olarak yerini aldı. 

Cumhuriyet’in ve Ankara’nın başkentliğinin 100.yılına doğru, devrimin başkentinden, başkentin devrimine doğru, bize emanet ettiğiniz değerleri ve mücadele kararlılığımızı bir kez daha tarihe not düşmek için, saltanata ve saraya teslim olmayan inancınızın sürdürücüleri olarak buradayız.

 Ankara’nın Cumhuriyet değerlerini temsil eden, rejim ve mekan hıncı ile yıkılmış yapılar öfkemizi; bize emanet ettiğiniz, Cumhuriyetin kurucu değerlerinin devrimci mekanı Atatürk Orman Çiftliği alanlarının bağrına saplanan hançerleri çekip çıkartma kararlılığı ise umudumuzu büyütüyor.

 Biz zorlu koşullarda geleceği tasarlamayı, hedef gösterilmelere karşı dimdik ayakta kalmayı, yeni bir yaşam projelendirmeyi, onun için mücadele etmeyi, bir ülkeyi baştan başa imar etmeyi,  bu ülkenin en büyük mimarından, sizden öğrendik. Başkentin mimarları olarak Cumhuriyet değerlerini, başkenti, laikliği ve devrimlerini koruma, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma görevini sizden devraldık. “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Bulunduğumuz mevzide nihayete kadar sebat ve mukavemet mecburidir” sözlerinizin ışığında mücadele kararlılığımız bakidir.

 98.yılında Başkent, geleceğe bıraktığınız izlerinizin bellek mekânı, Cumhuriyet’in tacıdır.   Onun temsilini değiştirmek isteyenler, ‘geldikleri gibi gidecekler.’ Başkent devrimcidir. Ankara kararlıdır.”

 Öte yandan Ankara’nın Başkent Oluşunun 98. yıldönümünde de kuruluşun ve kurtuluşun mekanı Ulus Atatürk Heykeli’ne ve Sıhhiye’deki Zafer Anıtı’na çelenkte konuldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.