MESLEKİ SORUMLULUK KURULU’NA ECZACILAR DA EKLENDİ | GazeteKalem

MESLEKİ SORUMLULUK KURULU’NA ECZACILAR DA EKLENDİ | GazeteKalemGazeteKalem

20 Mayıs 2022 - 17:42

MESLEKİ SORUMLULUK KURULU’NA ECZACILAR DA EKLENDİ

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik teklifin görüşmelerinde CHP’li vekillerin verdiği önergeyle malpraktisle ilgili oluşturulan Mesleki Sorumluluk Kurulu’na eczacılar da eklendi. Düzenlemede eczacıların olmamasının eksiklik olduğunu kaydeden CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Eczacılar, sağlığın bileşeni olarak sağlık hizmetlerinin sunumunda kamu görevini yerine getirmektedir” dedi.

MESLEKİ SORUMLULUK KURULU’NA ECZACILAR DA EKLENDİ
Son Güncelleme :

25 Mart 2022 - 14:22

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda şiddeti önlemeye yönelik teklifin görüşmelerinde eczacılar da Mesleki Sorumluluk Kurulu’na eklendi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Hepimiz eczacıları ayırmadan sağlığın bileşkesinin içerisine alıyoruz ama bu madde de şöyle bir endişem var. Deniliyor ki: “Sağlık meslek mensuplarının sağlık mesleğinin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle yapılan soruşturmalar hakkında…” 1219 sayılı Tababet ve ŞuabatıSan’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’da hekimlere ve diş hekimlerine muayene, teşhis ve tedaviyi veriyor. Eczacılar ya da diğer sağlık bileşenleri bu kapsam içerisine alınmıyor” dedi.

Düzenlemede eczacıların olmamasının eksiklik olduğunu kaydeden CHP’li Bulut, şöyle devam etti.

“Sağlık hizmeti hekimleriyle, hemşiresiyle, eczacısı ve sağlık çalışanları ile bir bütündür.  Eczacılar da sağlığın bileşeni olarak sağlık hizmetlerinin sunumunda kamu görevini yerine getirmektedir. Eczacı, görüştüğümüz kanun teklifinde bu tanımın içerisine girmiyor. Düzenlemede “eczacı” olarak özel ifade edilmesi gerekiyor. “Sağlık mesleğini icrası kapsamında” ya da “sağlık mesleğini icra edenlerin yaptığı tıbbi işlem ve uygulamalar” denilse de yeterli olur.

ÖNERGE KABUL EDİLDİ

CHP’li komisyon üyeleri tarafından komisyon başkanlığına verilen değişiklik önergesine, komisyonun iktidar ve muhalefet milletvekilleri de destek verdi. Komisyonun oy birliğiyle eczacılar da Mesleki Sorumluluk Kurulu’na eklendi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.