Küresel otomotiv topluluğu Twitter’da buluşuyor | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 05:49

Küresel otomotiv topluluğu Twitter’da buluşuyor

Twitter’da arabalarla ilgili 64 milyondan fazla tweet atıldı, 20 milyon tweet elektrikli araçlarla ilgiliydi.

Son Güncelleme :

21 Ekim 2021 - 0:03

Twitter, otomobil tutkunlarının elektrikli araçlar hakkında konuşması için önemli bir platform haline geldi. Bu yılın Ocak-Ağustos ayları arasında en yeni elektrikli araç modelleri hakkında dünya çapında 20 milyondan fazla Tweet atıldı.

Twitter’dan yapılan son araştırmalar, otomotive dair konuşmaların bu yıl hız kazandığını gösteriyor. Platformdaki tüketiciler, hayattaki en önemli satın alımlardan birini keşfederken, tartışırken ve nihayetinde karar verirken, Twitter otomobil markalarına bu kitlelerin ilgisini çekme fırsatları sunuyor.

Yılın ilk 8 ayında 64 milyonda fazla tweet atıldı

Bugün, bir araba arayışı, bir araba bayisinden çok Twitter’da başlıyor. Bu yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında, insanlar en son otomobil trendleri hakkında haberler ve görüşler paylaştıkça, dünya çapında otomobiller hakkında 64 milyondan fazla Tweet atıldı, 20 milyon tweet elektrikli araçlarla ilgiliydi.

Tweetlerin yüzde 47’si 35 yaşın altındakiler tarafından yazıldı. Twitter’da otomobil hakkında konuşanların neredeyse üçte birini kadınlar oluşturuyor.

En çok Tesla konuşuluyor

Twitter’da en çok konuşulan otomobil markası Tesla olurken, onu Mercedes-Benz, BMW, Nissan ve Ford izledi. Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve ABD’deki Twitter kullanıcıları, çevre dostu olma (yüzde 51), düşük işletme maliyetleri (yüzde 33) ve düşük gürültü kirliliği (yüzde 24) açısından elektromobilitenin başlıca avantajlarını görüyor. Aynı ankette Twitter’daki kişiler, elektrikli bir araç satın alırken gördükleri temel dezavantajlar olarak pil ömrü (yüzde 50), satın alma maliyeti (yüzde 45) ve menzil kaygısı (yüzde 42) olduğunu belirttiler.

Daha da önemlisi, Twitter’daki insanlar da satın alma niyetini gösteriyor: Bu pazarlardaki yaklaşık her saniye Twitter kullanıcısı (yüzde 49) bir elektrikli araç satın almanın “muhtemel” veya “çok muhtemel” olduğunu söylüyor. Karşılaştırıldığında, bu rakam Twitter’da olmayan ortalama bir İnternet kullanıcısı için sadece yüzde 33.