Kadına şiddet durmuyor… | GazeteKalemGazeteKalem

28 Ocak 2022 - 02:53

Kadına şiddet durmuyor…

Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan korona salgını, ekonomik sorunlar, bilinçsiz ve ataerkil aile yapısı, kadın erkek eşitsizliği ve bunun gibi sebepler kadına uygulanan şiddeti artırıyor.

Kadına şiddet durmuyor…
Son Güncelleme :

13 Aralık 2021 - 23:24

84 views

Dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan korona salgını, ekonomik sorunlar, bilinçsiz ve ataerkil aile yapısı, kadın erkek eşitsizliği ve bunun gibi sebepler kadına uygulanan şiddeti artırıyor.

İnsanlık tarihinden bugüne kadar çeşitli sebeplerle var olan şiddet en çok kadın ve çocuklara karşı uygulanıyor. Uzmanlar bu şiddetin sebebini bilinçsizliğin ve eğitim seviyesinin düşük olunması, ekonomik ve sosyal sorunların yaşanması, yasaların uygulanırlığının düşük olması ya da yeterli olmamasına ve toplum ve aile yapısına bağlıyor.

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda yaşanan olaylar çiftler arasında boşanmaların artmasına neden oldu. Bütün dünyanın yaşadığı covid-19 salgını her alanda yaşamımızı kötü yönde etkiledi. Ekonomik sıkıntılar ve yaşanan ruhsal çöküntü aile içi şiddeti artırırken kadın ve çocukların fiziki cinsel ve hatta siber şiddete daha çok maruz kalmasına yol açtı.

Salgın aile içi şiddeti artırdı…

Yaşanan şiddet olaylarının ve kadın ölümlerinin artmasında pademinin insanlar üzerindeki etkileri de şiddetin artmasına neden oldu. Bir buçuk yıldır dünyada neredeyse her şeyi alt üst eden korana virüs salgını aile hayatını ve ilişkileri de etkiledi. Salgından korunmak adına evlere kapanmak zorunda kaldık, bu şekilde hem salgının kötü etkilerinden korunup hem de sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırarak sürecin çabuk atlatılmasını sağlayacaktık.  Alınan bu tedbirler insan yaşamında psikolojik, ekonomik, sosyolojik ve toplumsal açıdan birçok etkiye ve düzenlemeye sebep oldu. Aile içindeki değişimler göz ile görülebilecek şekilde arttı. Pandemi dönemi aile ve toplum yapısında olumlu ve olumsuz etkiler bıraktı.

Uzmanlar, covid-19 salgınının şiddeti artırdığına vurgu yaparak şu konulara dikkat çekti:

 Üstü kapanmış hep sonraya atılmış sorunlar gün yüzüne çıktı ve tartışılmak için fazlaca zaman kazanıldı. Bu durum ailelerde ve ikili ilişkiler de var olan iletişim eksikliğinden dolayı kavgalara dönüşebildi. Sorunlar arttı bununla beraber pandemiyle başlayan ekonomik sorunlar da üstüne gelince çiftler arasında boşanmalar arttı.

Korana virüs salgını sürecinde maalesef ki kadına ve çocuklara uygulanan şiddet de artışlar yaşandı. Bu şiddet hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak bireylere yansıdı. Bunun en büyük sebeplerini ekonomik sıkıntılar, süreç içinde bireylerin girdiği bunalım, iş gücünün azalması, bireylerin yaşamlarını idame etmekte zorlanmaları, kaygı, mutsuzluk ve geleceğe karşı duyulan endişe olarak sıralayabiliriz. Kadına ve çocuğa uygulanan şiddetin önüne geçmek için en başta kişilerin eğitim ve kütür seviyelerini yükselmek gerekli bu tip vakalara bakıldığında aslında dış çevreye karşı aciz kalan bireyler yapamadıklarının hırsını kadına ve çocuklara şiddet göstererek yansıttıklarını görülüyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.