KADIN OLMAK MI İNSAN OLMAK MI? | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 05:13

KADIN OLMAK MI İNSAN OLMAK MI?

Kadın olmak, her yaşta bir yerlere yolculuk gibidir. Kimi zaman da yaşanmışlıkları yaşanacak günlerde tekrar edip durmaktır hayatın akışı içinde.

KADIN OLMAK MI İNSAN OLMAK MI?
Son Güncelleme :

17 Ekim 2021 - 0:20

14 views

Kadın olmak, her yaşta bir yerlere yolculuk gibidir. Kimi zaman da yaşanmışlıkları yaşanacak günlerde tekrar edip durmaktır hayatın akışı içinde.

Türkiye’de kadına bakış, kadınların en büyük dezavantajı. Kadın denince akla kız çocuğu, abla, anne, eş, sevgili, arkadaş, dengesiz, güçsüz, korunmaya muhtaç, başarısız, zavallı insan algısı geliyor.

Böyle uzayıp giden bir liste demektir kadın.

Kısaca Türkiye’de kadın, kadın hariç her şey demektir. Yine de pek çok kadın için kadın olarak var olmaya çalışmak toplumun bize dayattığı tabuları yıkmak demektir.

Tercihimiz kadın olmak mı, insan olarak yaşamak mıdır? Hayatın büyük bir bölümünü kendini kadın olarak hissedemeden yaşamak bir tercih olabilir mi?

Kadın olarak yaşayamayan, kadınlığın ayrıcalıklarını hissedemeyen birikendisini mutlu, huzurlu, sağlıklı bir insan olarak hissedebilir mi?

Önceliğimiz İnsan olmak

Anne rahmine düşünce cinsiyet belirlemekte ilk tercih erkeğindir.Bu da demek oluyor ki kadın tek başına karar merci değildir. Oysa hayat müşterektir ve kadının erkeğe erkeğinde kadına ihtiyacı vardır. O zaman en belirgin ortak yanımız insan olmak, insanları cinsiyetçi bir yaklaşımla ayrıştırmak, ötelemek değildir.

O zaman bize düşen en önemli görev çocuklarımıza ilk önce insan olmanın nimetlerini, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dürüstlüğü, acıyı anlatırken, öğretirken kadın erkek diye cinsiyet ayrımı yapmamaktır…

Çocuklarımız ruh ve beden sağlığı yerinde yetişkinler olacaksa bu tür yaklaşımların etkisi büyük olacaktır.

Peki, kadın gibi kadın nasıl olunurdu?

Yazının başına dönersek, kadının kadınlığını hissetmesi ve yaşaması nasıl olacak ya da olur? Bu sorunun yanıtı kadının muhteşemliğinde yatmaktadır!

Erkeklerin alınmasına g erek yok, kadınlık gerçekten de muhteşemdir.

Sevecenliği, iyileştirici gücü, gerektiği zaman anneliği, içinde saklı olan yaratım hali, şefkati, güzelliği, kadını kadın yapan en önemli unsurlardır. Bu durum eş olmayı zorlaştırılıyor mu?

Hemen karar vermeden biraz empati yapalım. Kadının doğal yapısı ve toplumun dayattığı ve yapması gereken unsurları kendinizin yapması gerektiğini düşünün.O zaman yaşam sizin için ne kadar kolay olacak hissedin, görün veya tercih edin bakalım kadın olmak mı zor yoksa erkek olmak mı? Dahası insan olmak mı?

İşin özü insan olmayı başarabilirseniz her ne olursan ol yaşamak güzel olur…

Kadına yönelik şiddet ise bir insanlık suçu olarak dünyanın her yerinde büyük sorun. Bizde biraz daha fazla ve her yerde.

Sadece şiddetin biçimi ve algılanışı değişik.

Bırakın da çocuklarımızın yanında “Ölmek istemiyorum” demeden yaşayalım. Hep birlikte…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.