”HUBRİS” VE ”MİTOMANİ” | GazeteKalemGazeteKalem

3 Aralık 2021 - 09:41

”HUBRİS” VE ”MİTOMANİ”

”YALANCILIK” hastalığına ”Mitomani”, ”KİBİR” hastalığına ise ”Hubris sendromu” denilmekte kısaca. Bakalım bu psikolojik hastalıklara sahip kişiler, nasıl bir profil sergilemektedirler ?

”HUBRİS” VE ”MİTOMANİ”
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 21:54

”YALANCILIK” hastalığına ”Mitomani”, ”KİBİR” hastalığına ise ”Hubris sendromu” denilmekte kısaca. Bakalım bu psikolojik hastalıklara sahip kişiler, nasıl bir profil sergilemektedirler ?
”MİTOMANİ HASTALIĞI (YALAN SÖYLEME)”
Mitomani yalan söyleme ve en önemlisi de söylediği yalana gerçekten inanma hastalığıdır.
Mitomanikler, suçluluk psikolojisinden kurtulamazlar. Her şeye bahane uydurma durumu, zaman içerisinde büyük yalanlara yol açar.*
Bazı kişilerin iddia ettikleri olayın gerçekleşmediğini bilerek kalabalıklar önünde yalanın rahatlıkla haykırılması Mitomani hastalığındandır.
Mitoniklerin yalanı ortaya çıkınca doğruluğuna herkesi inandırmak için daha büyük yalana başvurur ve kontrollerini kaybederler.
Mitoniklerin yalanı ortaya çıkınca kontrolü kaybeder, yeni bir iddia da bulunur. Ancak o iddia da onun dediği gibi değildir.
Mitomanik biri, söyleyeceği yalanı olduğuna inanarak söyler.
Mitonikler, iddialarının yanlış olduğunu bilmesi onda suçluluk psikolojisi oluşturduğundan bu yalanla işin içinden çıkacağını düşünür.
Mitomanikler, suçluluk psikolojisiyle hareket etseler de asla vicdan azabı çekmezler. Vicdan azabı çekenler Mitomanik değil demektir.
Mitomanikler, konuşmadan duramazlar. Her gün mutlaka bir yerlerde kendilerini yalanlarla anlatma fırsatı oluştururlar.
”HUBRİS SENDROMU (KİBİR SENDROMU)”
Bazı insanlar; kazandıkları paralar, zaferler, unvanlar, makamlar, seçimler ve şöhret olmakla aldıkları övgülerle farkında bile olmadan Hubris Sendromuna kapılırlar.
Hubris Sendromu; genelde kibir sendromudur. Sendroma kapılanlar kendilerine kutsiyet atfeder, yanındakilerde buna inanır ve başkalarını da inandırmaya çalışır.
Sadece baskıcı sistemlerde değil, aynı zamanda demokratik ülkelerde sürekli kazanılan seçimlerle birlikte, liderler Hubris olurlar. Bunlar krizler, savaşlar, ekonomik ve siyasi felaketlerle beslenirler.
Hubrisler; para ve makamı kendi menfaatleri için kullanıp itibarlarını arttırmak ve kendilerini yüceltmek için her yolu mubah görürler.
Hubrisler; kendilerini millet yerine koyarlar. Şahsına yapılan eleştirileri mesleğine, unvanına makamına, şöhret olmasına, topluma yapılıyor diye lanse ederler.
Hubrisler; normal faaliyetleri kutsayarak anlatırlar. Yaptıklarını anlatırken cennete giden yöntemlerden bahsediyor zannedersiniz
Hubrisler; realiteden uzak bir öz güvene sahiptirler ve muhaliflerini daima hor görürler. Her hubris kendini dünya yıldızı zanneder.
Hubrisler; yanlış uygulamalarını herkese kabul ettirmek için bu uygulamaları maliyeti ne olursa olsun ahlak ve dürüstlük temeline dayandırırlar.
Hubrisler; diğer insanlar ve sıradan mahkemelerin kendilerini yargılayamayacağını ancak tarihin kendilerini yargılayabileceğini savunur.
Hubrisler; kimi kendine düşman görürse onun etrafındaki hubrisler’i tespit edip kullanmayı başarır. Yeni gözdeleri bu hastalıklı tiplerdir.
Hubrisler; kendilerini kutsal görüp yücelten herkese sahip çıkarlar. Bu beklentilerine karşılık bulamazsa yok etme yolunu seçerler.
Hubrisler’in en önemli özelliği beklentilerini karşılamayan dostlarını bir çırpıda harcayıp onlara en ağır iftirayı atmaktır.
Hubrisler’in mücadeledeki yol arkadaşları da hubrislerdir.
Toplumlar, HUBRİS ve MİTOMANİ hastalığına tutulmuş maceraperestler eliyle sarsılır, huzursuz olur.
Birçok kişinin, aaaa ben bu profili tanıyorum dediğini duyar gibiyim. Unutmamak lazım ki, fazla hırs insanın kişiliğini bozar ! Aman dikkat edin, sırtına bindiğiniz at, hiç ummadığınız bir anda sizi yere yapıştırabilir …!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.