Hekimler, çarşamba günü iş bırakıyor | GazeteKalem

Hekimler, çarşamba günü iş bırakıyor | GazeteKalemGazeteKalem

20 Mayıs 2022 - 16:02

Hekimler, çarşamba günü iş bırakıyor

Sağlıkçılar, bir günlük iş bırakma eylemi yapacak.

Hekimler, çarşamba günü iş bırakıyor
Son Güncelleme :

13 Aralık 2021 - 22:35

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin 15 Aralık Çarşamba günü, yaşadıkları sorunları dile getirmek ve çözüm talep etmek adına iş bırakacağını söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) ile Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, hekimlerin ve diş hekimlerinin gelirleri ve özlük haklarıyla ilgili düzenleme içeren yasa tasarısının geri çekilmesi üzerine, 15 Aralık  günü ”G(ö)rev” kararı aldı.

Karara ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut,  ”iktidarın savunduğu ve uyguladığı sağlık sisteminin toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini aldığını ve bu sistemin yürütülmesinin olanaksızlaştığını” savundu.

Sağlık emekçilerinin salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla ve yoksullukla karşı karşıya bırakıldığını belirten Prof. Dr. Bulut, ”Sağlık çalışanları (artık bu şartlarda çalışamıyoruz) diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurt dışına göç ederken, tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı ile görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Sağlık Bakanının hekimlerin, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanının bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir?” dedi.

”Emekli hekimlere vereceğiniz ücret yüksek değil, çalışanlara verdiğiniz ücret düşüktür”

Hekimlerin ve diş hekimlerinin gelirleri ve özlük haklarıyla ilgili düzenleme içeren yasa tasarısının TBMM’ye getirildiği gibi hızla geri çekildiğini belirten Prof. Dr. Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bizler tasarının yeterli olmadığını, bütüncül olmadığını, tüm sağlık çalışanlarını, tüm hekimleri kapsamadığını belirtirken bu teklif bile bize fazla görülmüş; ne zaman tekrar Meclise getirileceği, varsa eksiklerin yasa tasarısına eklenerek neden tamamlanmadığı gibi sorular havada bırakılarak, usule aykırı bir şekilde geri çekilmiştir. Mecliste milletvekillerine iktidarın resmî olarak veremediği sözel cevap, emekli hekim maaşlarının bu düzenlemeyle çok yüksek olacağı ve bunun kabul edilir olmadığıdır.  Yapılan düzenlemeyle hekim ücretleri yoksulluk sınırına bile ulaşamamaktadır. İktidara belirtmek isteriz ki;  emekli hekimlere vereceğiniz ücret yüksek değildir, çalışanlara verdiğiniz ücret düşüktür.  Ekonomi de sağlık gibi iflas etmiş durumdadır ve maaşlarımız açlık sınırının dahi altındadır. TBMM’de yaşanan bunca süreçte Sağlık Bakanı’na defalarca, yeniden yeniden seslenmemize rağmen ne yazık ki yine sessiz kalmış ve halen de kalmaktadır. Sorumlu olduğu çalışanların hakları için sessiz kalan Bakan,  görevini bir kez daha yapmamıştır; istifa bizlere vereceği en iyi cevap halini almıştır.”

”Emeğin daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz”

Taleplerini çeşitli  açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştıklarını belirten TTB Genel Sekreteri Prof. Dr.  Bulut, ”Yine söylüyoruz;  salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin böyle/daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplum sağlık hakkı, emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)rev zamanıdır. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak, 15 Aralık 2021 günü yaşadığımız sorunları dile getirmek ve çözüm talep etmek adına, iş bırakarak Sağlık Bakanlığını ve iktidarı uyaracak; sağlık ve sosyal hizmetlerin planlanmasından sunulmasına kadar, karar alma süreçleri içinde yer alacağımız sağlık sistemi inşa edilinceye kadar birlikte mücadele edeceğiz.

Her G(ö)rev etkinliğinde olduğu gibi acil hastalar, diyaliz hastaları, gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak.  Covid-19 veya Covid-19  şüphesiyle başvuranların poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecek, diğer hastalarımıza nöbet düzeninde sağlık hizmeti verilecektir.”

Konuşmasında topluma da çağrıda bulunan Prof. Dr. Bulut, ”Pandemi dönemi boyunca desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz topluma da çağrımızdır: Yapacağımız eylem ve etkinliklerde sağlık hakkımız için birlikte olalım. Mücadelemiz yalnız kendimiz için değil, sağlığa erişim hakkı ve nitelikli sağlık hizmeti alabilmemiz içindir. Sesimizi duyun ve acil durumlar dışında sağlık kurumlarına gelmeyerek, eylemlerimize destek verin” dedi.

Prof. Dr. Vedat Bulut, ” talepleri kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclise getirilmediği takdirde” eylemlerinin süreceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan SES Eş Başkanı Selma Atabey de,  sağlığın ekip işi olduğunu ve ayrımcı uygulamalara karşı bir arada durulması gerektiğini söyledi. Atabey, ”Artık bıçak kemikte. Hem ekonomik, hem özlük,  hem de demokratik haklarımızın hayat bulması için her birlikte mücadele edeceğiz ve kazanacağız” diye konuştu.

Dev Sağlık-İş GYK üyesi Mihriban Yıldırım da,  15 Aralık Çarşamba günü yapılacak ”g(ö)rev”in bir uyarı niteliğinde olduğunu, iktidarın sağlık emekçilerini görmezden gelmeyi sürdürmesi halinde üretimden gelen güçlerini tekrar kullanacaklarını belirtti. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.