Geleceğin diplomatları Nişantaşı Üniversitesi’nden yetişecek | GazeteKalemGazeteKalem

19 Ocak 2022 - 10:34

Geleceğin diplomatları Nişantaşı Üniversitesi’nden yetişecek

Dünya Konsoloslar Federasyonu (FICAC) ile işbirliği protokolü imzalandı.

Geleceğin diplomatları Nişantaşı Üniversitesi’nden yetişecek
Son Güncelleme :

30 Kasım 2021 - 15:11

18 views

Nişantaşı Üniversitesi, geleceğin başarılı ve vizyoner diplomatlarını yetiştirmek üzere Dünya Konsoloslar Federasyonu (FICAC) işbirliğiyle yürütülecek bir eğitim programını hayata geçirdi. Küresel diplomasinin her zamankinden daha önem kazandığı bir dönemde başlatılan program, yoğunlaşan uluslararası ilişkiler ağını güncel gelişmeler paralelinde kavramsal bir çerçeveden yorumlayabilen öğrenciler yetiştirmeye odaklanıyor. Mesleğinde yüksek donanıma sahip uluslararası seviyede diplomatlar yetiştirecek olan programın imza töreni, FICAC heyetinin katılımıyla Nişantaşı Üniversitesi NeoTech Campus’te gerçekleştirildi.

“Öğrencilerimizi Türk Dışişleri’nde en önemli
pozisyonlarda görmek istiyoruz”
Programın açılış konuşmasını yapan Nişantaşı Üniversitesi Öğr. Üy. Doç.Dr. Burak Küntay, Üniversite olarak eğitim verdikleri her dalda her zaman en iyisini hedeflediklerini belirterek, “Nişantaşılı olmak bunu gerektirir. O yüzden mezun olacak uluslararası ilişkiler, hukuk, kamu yönetimi ve bunlara bağlı birçok daldaki öğrencimizi, Türk Dışişleri’nde en önemli pozisyonlarda görmek istiyoruz. Türkiye’nin müstakbel diplomatları, gelecekteki büyükelçileri olmalarını istiyoruz” dedi. “Sadece Türk öğrencilere değil yıllar içerisinde gelecek uluslararası öğrencilere de öyle bir perspektif katmak istiyoruz ki onlar da burada aldıkları eğitimle ülkelerinin başarılı büyükelçileri, konsolosları olsunlar. Sadece Türk öğrencileri değil Nişantaşılı tüm öğrencileri ülkelerindeki en flaş isimler yapmak üzere kendimizi kurguluyoruz” diyen Doç. Dr. Küntay, “Bu anlaşmayla FICAC üyesi bütün konsolosların gerek eğitim verme gerek eğitim alma noktasında Nişantaşı Üniversitesi’ni resmi diplomat yetiştirme merkezi olarak kabul ettiğini sadece Türkiye’ye değil bütün Dünyaya gururla duyuruyoruz” şeklinde konuştu.  


“Geleceğin diplomatlarını mezun edeceğiz”
Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu Dr. Levent Uysal da törendeki konuşmasında, FICAC ile yapılan işbirliğinin önemini vurgulayarak, “Biz kampüsümüzle, yaptıklarımızla ama her şeyden önemlisi vermiş olduğumuz eğitimle iddialı olmak zorundayız. Onun için de buradaki eğitimlerin sonucunda dünya çapında çalışanlar yetiştirmemiz gerekiyor. Saygıdeğer FICAC heyeti ile atacağımız imzaların ardından geleceğin diplomatlarının buradan mezun olmalarını sağlayacağız. Üniversitemize geldikleri ve bu önemli işbirliğine imza attıkları için sevgili dostlarımıza iyi ki varsınız diyor çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
İmza töreninde konuşan Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şenay Yalçın da, ülkelerindeki kültürel ve sosyal yapıyı daha yakından tanımak üzere ilerleyen dönemde Dünyanın seçkin büyükelçilerini Üniversitede misafir edecekleri bilgisini verdi.
Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Şenay Yalçın ve FICAC Başkanı Aykut Eken, başlatılan eğitim programını düzenleyen ortak protokolü imzaladılar. Program, FICAC heyeti ve davetlilere Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümü akademisyen ve öğrencileri tarafından özel olarak hazırlanan seçkin bir mönünün ikramıyla sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.