EYT | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 02:17

EYT

Uzun süredir okurlarımdan sorunları ile ilgili birçok mail alıyorum. Toplumun her kesiminde her meslekte sorunlar var. İşçi, köylü, emekli, taşeron, sağlık çalışanı, kurye…esnaf, var da var; hangi birisini yazayım.

EYT
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 22:06

Uzun süredir okurlarımdan sorunları ile ilgili birçok mail alıyorum. Toplumun her kesiminde her meslekte sorunlar var. İşçi, köylü, emekli, taşeron, sağlık çalışanı, kurye…esnaf, var da var; hangi birisini yazayım.

Burada her gün bu konulara yer versem inanın günler yetmez. Her geçen gün ülkemizinsorunları artarak devam ediyor. Toplum iyice bunalmaya başladı. İnsanlar bunaldıkça da strese giriyor.

Stres en kötü hastalıktır. Her hastalığın başlangıcı da strestir.

Kısa adı “EYT” olan “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” da bu strese takılanlardan sadece bir tanesi.

Yıllar önce işe girmişler.Devlet ile o tarihte bir sözleşme yapmışlar.Devlet de;“şu kadar süre ile çalışırsanız, bana da bu süre içerisinde prim öderseniz sizi emekli ederim.” Demiş.

İnsanlar bir müddet çalışmış, kendilerine göre bir plan yapmışlar, hayaller kurmuşlar. Ancak emekli olmalarına bir süre kala senin emekliliğine 10 yıl, 5 yıl, 3 yıl gibi süreler ekledik, emekli olmanız için bu kadar daha prim ödeyeceksiniz, prim gün sayınız dolsa bile yaşınızı bekleyeceksiniz demişler.

Devlet emeklilik yaşını çıkartacağı kanunlar ile elbette yükseltebilir. Ancak bunu yeni işe giren çalışanları için yapabilir. Aksi takdirde maçın ortasında kural değiştirmek gibi bir şey olur.

Üstelik çok çalışıp daha çok prim ödeyenler daha düşük maaş alıyor.

Bu da haksızlığın bir başka tarafı!

Kısacası sosyal devlet, adaletli devlet, çağdaş devlet olmak farklı bir şey olsa gerek.

Devlet mi insan için var, insan mı devlet için sorusu geliyor insanın aklına.

SU

Bu sene havalar çok kurak gidiyor…

Barajlar artık alarm vermeye başladı.

Suyumuz her geçen gün daha da azalıyor.

Ancak hiç birimizin umurunda bile değil.

Her gün aynı suyu kullanmaktan bir milim geri durmuyoruz.

Oysa bu sorun hepimizin ortak sorunu ve durum çok ciddi.

Hepimizin su tasarrufuna azami dikkat etmemiz gerekiyor.

Duyarlı insan, çağdaş insan, kültürlü insan, ahlaklı insan, sahici insan toplumun ortak sorunlarına olumlu tepki veren insandır.

Her şey yalan ve sahte olabilir; ancak su gerçektir.

Çünkü su, hayattır.

Google veya Youtube’dan girip “25 litre su” belgeselini mutlaka izleyin. İzleyin ki suyun ne kadar önemli olduğunu yüreğinizde hissedin.

Hissedin ki, suyumuza sahip çıkalım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.