ETİMESGUT, CHP VE DEMOKRASİ | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 01:43

ETİMESGUT, CHP VE DEMOKRASİ

ETİMESGUT, CHP VE DEMOKRASİ
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 22:28

Etimesgut, Cumhuriyetin ilanından sonra Batı Trakya’dan gelen göçmen Türkler için 1924-1925 yıllarında Atatürk’ün emri ile 50 haneli bir köy olarak kuruldu. 700 bin nüfusu ile 81 ilin en az 50 sinden daha büyük bir ilçedir.

Demografik yapısı her geçen gün CHP’nin lehine gelişen bu ilçede; “Sosyal demokrat arkadaşların oylarını da alıyorum”  diyen Enver Demirel Belediye Başkanlığını üçüncü defa kazanmıştır; CHP ise hiç kazanamamıştır.

Bana göre CHP Çankaya’dan sonra en kolay kazanacağı ilçeyi her seferinde kaybetmektedir.

Neden mi?

Kendilerine göre seçimleri kazanmak, parti çalışmalarına sinerji katmak düşüncesi ile Etimesgut’ta CHP örgütü 5-6 gruba ayrılmıştır.İlçe Başkanlığı seçimlerinde birkaç grup birleşip kazansa da geriye kalan gruplar muhalif olup ilçe çalışmalarına katkıda bulunmamaktadır. Bir araya gelmeleri de, ortak, bağımsız ve tarafsız bir aday etrafında buluşmaları da mümkün gözükmemektedir.

Seçilen ilçe yönetimi kendi dar çevresi ile belediye başkanlığı ve meclis üyeliği adaylıklarında yanlış tercihlerde bulunmuş, bazı dönemlerde Genel Merkezden gönderilen Belediye Başkan adayları ise ilçedeki ayrışmalara tuz-biber ekmiştir.

Seçimlerde kazanmak için hiç çaba harcamayan gruplar söz konusu ilçe başkanlığı seçimleri olunca, bütün enerjilerini harcamaktadır.

Sorun bu grupların var olması değil, hiçbir şekilde bir araya gelmemeleri, birbirlerine tahammül edememeleri, birbirleriyle mücadele etmeleri ve seçilen yönetime mesafeli durmalarıdır. Ayrıca, her grup kendisini vazgeçilmez görüyor, seçimleri kazanmaya odaklanmak yerine, enerjilerini birbirleriyle mücadeleye harcıyor. Zihniyet;‘’Ben varsam her şey güzel olur, ben yoksam her şey kötü olur’’ zihniyetidir. Bu parçalı durum ne yapıldıysa bir araya gelmemiştir ve gelmeyecektir.

Bu kısır döngü her dönem devam etmiştir. Bunun için Etimesgut’ta iktidar olmaları mümkün değildir. Kısır döngü devam ettiği müddetçe önümüzdeki seçimler de kaybedilecektir.

Ülkemizin bu kadar kötü yönetildiği bir dönemde, Etimesgut CHP üyelerinin; Ülkemizin, Cumhuriyetin, Atatürk’ün ve çocuklarımızın geleceği için daha duyarlı davranmaları gerekir.

Bütün bu gerginlikleri sakinleştirmek, ayrışmaları gidermek sağduyuyu tesis etmek için CHP Genel Merkezi tarafından ilçeye atama yapılmıştır.

Genel Merkez tarafından atanan İlçe Başkanı Sayın Cemal EMİR’e ilçede bulunan sağduyulu tüm üyelerin sahip çıkması gerekir.

Seçim yapmak her zaman örgütleri doğru yere ve başarıya götürmez. Demokrasi denen şey sadece seçim ve sandık değildir. Özellikle Etimesgut gibi ilçelerde bir dönem tarafsız bir İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu ile tüm yaralar sarılabilir ve başarıya ulaşılabilir.

Elbet benim bu görüşüme karşı çıkanlar olacaktır. Seçim tabi ki yerinde ve doğru bir süreçtir. Başarı için de şarttır. Ancak her zaman öyle olmaz. 20 yıldır atanmışlar seçim kazanırken, CHP gibi seçim yapanlar ise hep kaybetmiştir.

Hala görüşlerime karşı çıkan okuyucularıma Sokrates’in demokrasi görüşünü hatırlatmak isterim.

Bir gün Sokrates öğrencileriyle sohbet ederken bir öğrencisi Sokrates’e sorar:

 ─ Eğer demokrasi çoğunluğun kararını kabul etmekse, adil olan da bu değil midir? Mesela yüz kişinin oy kullandığı bir yerde elli bir kişinin kararına mı uymak daha adil ve doğru olur yoksa kırk dokuz kişinin kararına uymak mı? Hem çok mümkündür ki daha çok insanın daha az insandan yanılma ihtimali daha azdır. Şu halde sizin demokrasiye karşı çıkmanız doğru olmadığı gibi haklı da sayılmaz.

Bunun üzerine Sokrates her zaman olduğu gibi soru cevap yöntemini kullanarak o öğrencisine önce sorar.

 ─ Bize söyler misin bilge olmak mı daha zordur yoksa cahil olmak mı daha zordur?

 Öğrenci:

─ Elbette ve hiç şüphesiz bilge olmak daha zordur. Bilge olmak için çok okumak araştırmak ve yorulmak gerekirken cahil olmak için bir şey yapmaya gerek yoktur.

 Sokrates:

─ Peki, o halde bize yine söyler misin toplumlarda cahil insanların sayısı mı çok olur yoksa bilge insanların sayısı mı çok olur?

 Öğrenci:

─ Elbette ve hiç şüphesiz cahil insanların sayısı fazla olur.

 Sokrates:

─ Peki, bize yine söyler misin bir gemide yüz yolcu bulunsa geminin nerede-nasıl ve hangi yönde yelken açması gerektiğini kaptan mı daha iyi bilir yoksa o yüz yolcu mu?

 Öğrenci:

─ Eğer yolcular içinde Denizcilik bilgisi olan yoksa pek tabi en iyi bilen kaptandır.

 Sokrates:

─ Peki, o halde diyebilir miyiz ki herkes her konuda karar veremez, herkes bildiği yerde konuşmalı ve her iş ehline verilmeli?

 Öğrenci:

─ Pek tabi olması gereken budur.

 Sokrates:

─ Peki, o halde bize yine söyler misin kimin hangi konuda bilgili olup olmadığını bilmeden sadece çoğunluk oldukları için kararlarını doğru bulmak adil ve doğru olabilir mi? Hem sen de kabul ettin ki bir toplumda cahillerin sayısı bilgelerden hep daha çok olur.

Etimesgut CHP örgütü hiç olmazsa bir dönem, bütün hesaplarını bir kenara bırakıp; CHP Genel Merkezi tarafından atanan, CHP örgütlerinde bu güne kadar çok değerli görevler yaparak katkıda bulunan, Sayın Cemal Emir’e sahip çıkarak önümüzdeki seçimleri kazanmaya odaklanmalıdır.  

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.