Eğitim de süreç | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 02:41

Emekli öğretmen

Naciye Budak

Eğitim de süreç

Eğitim beşikte başlar, bakmayı öğrenir, emmeyi öğrenir, gülmeyi öğrenir. Ağlayarak ihtiyaçlarını gidereceğini öğrenir; Emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı, oyunları derken birey olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bireyin ilk eğitim merkezi evidir.

Eğitim de süreç
Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 20:30

26 views

Eğitim beşikte başlar, bakmayı öğrenir, emmeyi öğrenir, gülmeyi öğrenir. Ağlayarak ihtiyaçlarını gidereceğini öğrenir; Emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı, oyunları derken birey olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bireyin ilk eğitim merkezi evidir. Çocuk evin içindeki bireylerin davranışlarını, tutumlarını kendisine huy, ahlak hatta yanlış olsa bile doğru olduğunu zannederek beynine yerleştirir. O yaşta eğriyi doğruyu ayırt etme yetisi yoktur verilmelidir. Sıfır yedi yaş arası çocuğa ne verilirse alır ve de beynine kaydeder. Bu dönem doğruları, sevgiyi, saygıyı, kurallı yaşamayı öğrenir. Buna aile terbiyesi denir ve de çok önemlidir. Sonra çevresi sonra okulu çok etkili olur. Öğretmen en önemli faktördür. Ağaç yaş iken eğilir yani boş olan bir beyni siz ne ile doldurursanız onunla dolar. Bulunduğu çevreninde çocuğun zihinsel gelişiminde önemli yeri vardır. Ailenin bakabileceği kadar çocuk sahibi olması demek sadece ekonomi anlamında değildir. Sevgi, ilgi, gerekli eğitimi verebilme, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri çok önemlidir. Erkek çocuk için baba, kız çocuk için anne ve de ailedeki diğer bireylerin davranışları rol model teşkil eder. Bütün davranışları sürekli kayıt yapan çocuk için önemli örnektir.

Birey olma özelliğini tamamlayan kişi iş hayatına yani topluma karışacaktır. Aileden, okullarından, çevresinden aldığı iyi veya kötü davranışların bütününü toplum içinde sergileyecek ya başarılı olacak sevilen sayılan birey olacak. Yada olgunluğa erişmeyi tamamlamamış olacaktır. Çocuk ilk doğduğunda herkes vatana, millete, anaya, babaya hayırlı evlat olsun der. Bu o çocuğa yapılmış en güzel dua dır. Bu dua tek başına işe yarayabilmesi için yukarıdaki etkenlerle desteklenmesi yani doğru eğitim verilmesi sevilmesi bir ihtiyaçtır. Haktır önce vereceksin mala mülke değil çocuğuna yatırım yapacaksın.Toplum içinde doğru bir birey ama toplumun bir parçası ama sayılan, sevilen, çalışkan, dürüst bir parçası olsun isteniyorsa. Annenin babanın çocuğundan en büyük beklentisi gururu budur bu olmalıdır. Bu sürecin tamamı eğitimdir birey kendisini eğittiği sürece değişim yaşar olgunlaşır bilgi becerileri artar öğrenmenin yaşı yoktur. Yeter ki öğrenme açlığımız olsun. Kapılar  öğrenmeye hep açık olsun.

Bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Hz. Ali

Beşikten mezara kadar  ilim öğreniniz. Hz. Muhammet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.