DÜRÜST VE SAMİMİ OLMAK | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 04:59

DÜRÜST VE SAMİMİ OLMAK

öylediği gibi, ‘Cümleler doğrudur sen dürüst isen , doğruluk bulunmaz samimi değilsen”. Dünyadaki en değerli ilkelerden ikisi, dürüstlük ve samimiyettir.

DÜRÜST VE SAMİMİ OLMAK
Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 23:59

13 views

Yunus Emre’nin de söylediği gibi, ‘Cümleler doğrudur sen dürüst isen , doğruluk bulunmaz samimi değilsen”. Dünyadaki en değerli ilkelerden ikisi, dürüstlük ve samimiyettir. Çünkü samimi olmak, insan ilişkilerinde ki güveni artırır ve aradaki bağları daha da güçlendirir.
Dürüstlük, güvenilirliktir. Daima hakkın ve haklının yanında, haksızlık ve haksızın karşısında yer almaktır. Yalanın, sahteliğin ve iki yüzlülüğün her türünden uza durmaktır. Gerçekçi ve inandırıcı, özü sözü bir olmaktır.
Dürüstlük, bulunduğun ortamlarda insanlık adına asıl söylenmesi gerekeni söylemen ve asıl yapılması gerekeni yapman demektir. Dürüstlük kimden gelirse gelsin, onunla huzur bulmak, mutlu olmak ve ona sahip çıkmaktır.
Dürüstlük ve samimiyet ”Vefalı” olmaktır. Emeğe saygıdır, dostlarına, değerlerine bağlılıktır. Açık sözlü olmaktır. Yürekliliktir, ilkeli, tutarlı, doğal davranmaktır. Vücudun ahengidir, tüm organların uyumudur. Sen gülerken, gözlerinin de gülmesidir .
Dürüstlük, sağlam karakter ve güçlü kişilik ister. Dürüstlük dostlarının acısını paylaşabilmek, dindirmektir .Her türlü kompleksli ve kaprisli davranışlardan uzak durmaktır. Aldatmamaktır, aldanmamaktır. Gerçekçi ve inandırıcı olmaktır. Doğruluk adına öğrendiklerimizi çiğnememek, terk etmemektir.
Dürüstlük, sorunlardan kaçmak veya onları görmezlikten gelmek değildir. Sahip olduğumuz birtakım özelliklerden dolayı kibirlenmek veya kendimizden utanç duymak değildir. Dürüstlük, tüm bunların toplamıdır ya da kişisel çıkar gütmeden aradığın her türlü davranışın ve duygunun adıdır.
Toplumumuzda ve çevremizde, samimiyetsiz olan o kadar çok davranış görmekteyiz ki, hepimiz bu durumdan oldukça rahatsız olmaya başladık. Peki bu sorunu çözmek için, bir birey olarak, biz nasıl bir tutum sergilemeliyiz ?
Her şeyden önce, işe kendimizden başlayarak, içimize dönüp şu soruyu cesaretle sorabiliyor muyuz ? Ben kendime ne kadar samimi ve dürüst olabiliyorum ? İsyan ettiğim, eleştirdiğim ve olmasını istediğim her ne varsa , öncelikle ben yapabiliyor muyum? Çünkü kendi yapamadığın bir şeyi, karşı taraftan da bekleyemezsin.
Mesela sen sadık bir insan değilken, karşı tarafın nasıl sadık olmasını isteyebilirsin ki ? Sen açık ve net her şeyi konuşmazsan, derdini dürüstçe ortaya dökmezsen, yaşananların üstünü kapatarak es geçersen, karşı taraftan da dürüstlük ve netlik göremezsin.
Eğer kişinin temelinde, dürüstlük ve samimiyet yok ise, iyi, kötü her şey birbirine karışmaya başlar. Bu sefer bu kavramlar kişilere göre sürekli değişim gösterir. O zaman insanların kendisine has adalet sistemleri oluşmaya başlar. Yani dürüst olmanın, başka bir tanımı olabilir mi sizce ? Dürüst olmak, basitçe dürüst olmaktır. İlk önce kendine daha sonra başkalarına dürüst davranmaktır.
Sen değişime başladığın andan itibaren, etrafındaki insanların da değişmeye başladığını göreceksin. Çünkü doğruluk bulaşıcıdır. En kolay şekliyle, ” Doğruyu söyle başın ağrımasın ” derler ya, bu laftan yola çıkarak adım atabilirsin. O zaman ne kadar huzurlu olduğunu da hissedeceksin.
Belki açık ve net olmamız, bazı insanları rahatsız edebilir. Biz doğruluğun ve sevginin yolunda ilerlemeye başladıktan sonra, çevremizden birçok insanda gidebilir. Eğer hayatımızdan ve bizden gitmek isteyenler var ise, ”BIRAKIN GİTSİNLER” ! Gidenler hiçbir zaman bize ait olmamışlardı zaten …!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.