Divriği Vakfı Değerlerine Sahip Çıkıyor | GazeteKalem

Divriği Vakfı Değerlerine Sahip Çıkıyor | GazeteKalemGazeteKalem

30 Haziran 2022 - 09:18

Divriği Vakfı Değerlerine Sahip Çıkıyor

Yaşamının her döneminde ülkemizin gelişmesi için birçok ilkleri başarmış olan , soyadı  Mustafa  KEMAL ATATÜRK tarafından verilen  ,ülkemizin ilk uçak fabrikasını kuran ,ülkemizin 10.000  km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştiren , ilk sigara kağıdını üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren ,”Hayallerini Uçuran Adam“ mühürizadelerin Mehmet Nuri DEMİRAG , Divriği Kültür Vakfı tarafından düzenlenen özel bir programla anıldı.

Divriği Vakfı Değerlerine Sahip Çıkıyor
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2022 - 21:14

Yaşamının her döneminde ülkemizin gelişmesi için birçok ilkleri başarmış olan , soyadı Mustafa  KEMAL ATATÜRK tarafından verilen, ülkemizin ilk uçak fabrikasını kuran ,ülkemizin 10.000  km’lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştiren , ilk sigara kağıdını üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren ,”Hayallerini Uçuran Adam“ mühürizadelerin Mehmet Nuri DEMİRAG , Divriği Kültür Vakfı tarafından düzenlenen özel bir programla anıldı.

Divrigi Vakfi Degerlerine Sahip Cikiyor

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenlenen ve sunuculuğunu Radyo ÖZGÜR Turna Avazı Programı yapımcısı Gülhan BİRSÖZ ‘ün üstlendiği “  Hayallerini Uçuran Adam Nuri DEMİRAĞ Anma Etkinliği”ne siyaset ,sivil toplum kuruluşları ,akademisyenler ve Divriğili hemşehrileri büyük ilgi gösterdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Divriği Kültür Vakfı Başkanı Aziz SAVAŞ “ Beldemizin yetiştirmiş olduğu değerli isim yaşamının her döneminde ülkemizin gelişmesi için birçok ilkleri başarmış olan hayallerini uçuran adam Mühürizadelerin Mehmet Nuri DEMİRAĞ ‘ı anma programına hoşgeldiniz. İlçemizin yetiştirdiği bu isimleri gençlerimizi anlatmalıyız ve örnek almalarını sağlamalıyız “ dedi.  ”

Divrigi Vakfi Degerlerine Sahip Cikiyor

Etkinliğin başında kısa bir konuşma yapan Nuri DEMİRAĞ’ın torunu Burçak ARHUN “ Ailem adına burada bulunmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim .Bu ülkenin temellerinin atılmasında önemli bir yeri olan ailem DEMİRAĞ ‘ın soyadını taşımaktan gurur duyuyorum. İleriye nasıl gideceğimizi bilmek istiyorsak geçmişimizi ve tarihimizi bilmeliyiz . Beni burada ağırladığınız için çok teşekkür ederim “ dedi.

Divrigi Vakfi Degerlerine Sahip Cikiyor

Protokol konuşmaları ve plaket töreninin ardından  ardından , moderatörlüğünü  “ Dünya Mirası Divriği Mengücek Mütevelli Heyeti Üyesi Orhan DELİPINAR ‘ın  yaptığı  panelde Belgesel Sinemacılar Birliği Kurucu Üyesi Mustafa  Savaş GÜVEZNE “ Beşiktaşta Bir Tayyare Fabrikası Belgeseli Sunumu “ ile yer aldı.

“ Nuri DEMİRAĞ Türkiye’nin Havacılık Efsanesi “ kitabının yazarı Prof.Dr.Fatih Mehmet DERVİŞOĞLU  ve  “Mustafa Kemal’in Uçakları “ kitabının yazarı  İsmail YAVUZ konuşmacı olarak katıldı.

Yöresel ikramların da yapıldığı etkinlik Divriğili Halk Ozanı Hasan EROĞAN Halk Müziği sanatçısı Zeynep Karababa ve Cankat ERDOĞAN ‘ın seslendirdiği türküler ile sona erdi .

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.