ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN ANKA’YA ÖDÜL | GazeteKalem

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN ANKA’YA ÖDÜL | GazeteKalemGazeteKalem

23 Mayıs 2022 - 21:34

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN ANKA’YA ÖDÜL

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2021 yılı Yılın Başarılı Gazetecileri ödüllerini açıkladı. ANKA Haber Ajansı muhabiri Burhan Demircioğlu, “650 Liralık Dul Maaşı İle Yaşayan Kadın: ‘Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?” ve “Osmaniye’de Yaşayan 66 Yaşındaki Felçli İbrahim Düldül: Paramız Yok, Köle Hesabı Yaşıyoruz, Açlıktan Ölüyoruz” başlıklı haberleriyle Behzat Miser Kent Haber Ödülü’ne değer görüldü.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ’NDEN ANKA’YA ÖDÜL

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2021 yılı Yılın Başarılı Gazetecileri ödüllerini açıkladı. ANKA Haber Ajansı muhabiri Burhan Demircioğlu, “650 Liralık Dul Maaşı İle Yaşayan Kadın: ‘Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?” ve “Osmaniye’de Yaşayan 66 Yaşındaki Felçli İbrahim Düldül: Paramız Yok, Köle Hesabı Yaşıyoruz, Açlıktan Ölüyoruz” başlıklı haberleriyle Behzat Miser Kent Haber Ödülü’ne değer görüldü.

ÇGD, 2021 yılı Yılın Başarılı Gazetecileri ödüllerini açıkladı. ANKA Haber Ajansı muhabiri Burhan Demircioğlu, “650 Liralık Dul Maaşı İle Yaşayan Kadın: ‘Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?” ve “Osmaniye’de Yaşayan 66 Yaşındaki Felçli İbrahim Düldül: Paramız Yok, Köle Hesabı Yaşıyoruz, Açlıktan Ölüyoruz” başlıklı haberleriyle Behzat Miser Kent Haber Ödülü’ne layık görüldü. Dernekten yapılan açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

“ANKA GÖSTERİLMEYEN GERÇEKLERİ, GERÇEK HAYATLARI GÜNDEM YAPTI”

“Türkiye’de yaşanan adaletsizliklerin belirgin göstergelerinden biri yoksulluk. 84.3 milyon nüfusun yaşadığı Türkiye’de son araştırmalara göre, nüfusun 16 milyonu açlık, 50 milyonu da yoksulluk sınırı altında yaşam koşullarında. Genel olarak insani, özel olarak da ülke açısından utanç konusu bu durum, sosyal bağlamda da beyin göçünden kutuplaşmalara kadar her alanda kronik sorunlara temel oluşturmakta.

Bu sosyo-ekonomik durum, iktidar güdümü ve kontrolü dışında Türkiye’de yayıncılık yapan gazete ve televizyonların yıl boyunca esas gündemini oluştura geldi. Covid-19 pandemisinden kaynaklı artan yoksulluk, köy yaşamından ilçe ve şehir yaşamına, metropollere kadar adeta habis ur gibi yayılırken, kaçınılmaz olarak beraberinde insani dramları getirdi.

Türkiye’de haberciliğin okullarından biri konumundaki ANKA Haber Ajansı, 2018 yılında tekrar yayına başlamasının ardından, iktidar-sermaye kıskacına alınmış medya organlarınca gösterilmeyen gerçekleri, gerçek hayatları gündem yaptı. Birçok ilde kısa sürede organize olarak şehirlerin, ilçelerin en ücra köşesinde yaşanan başta yoksulluktan kaynaklı gayrı insani şartları ANKA aracılığıyla okuduk, izledik.

ANKA’nın Osmaniye muhabiri Burhan Demircioğlu bu kapsamda mikrofonuyla, kamerasıyla, kalemiyle hep alt ve dar gelir grubundaki insanların hayatlarını işledi. ‘650 Liralık Dul Maaşı İle Yaşayan Kadın: Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?’ ve ‘Osmaniye’de Yaşayan 66 Yaşındaki Felçli İbrahim Düldül: Paramız Yok, Köle Hesabı Yaşıyoruz, Açlıktan Ölüyoruz’ haberleriyle unutulanları, dahası yok sayılanları aktaran habercilerden biri olarak Burhan Demircioğlu, 2021 yılının Behzat Miser Kent Haber Ödülü’nü aldı.”

ÇGD, bu yıl dayanışma ödülünü 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’ne verdi.

ÇGD’nin ödüle layık gördüğü gazeteciler şöyle:

Haber ödülü, “Kendi bakanlığına mal satan bakan” haberiyle ODA TV muhabiri Can Özçelik.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü, “Zehirli kokteyl: Tek adam ve piyasa”, “Milyar dolarlık rüşvet fonu Türkiye’ye nasıl bağlandı?”, “Paramount Hotel’den Özbekistan’a: Bir suç otobanı” ve “Biz Peker videosu beklerken, Paramount Hotel Singapur’a uçtu!” haberleriyle eski Gazeteduvar yazarı Bahadır Özgür.

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü, “Bir çift terliğe satılan Kilia İdolü, Türkiye zamanında harekete geçmediği için ABD’de kaldı” başlıklı haberiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özgen Acar.

Rafet Genç Haber Ödülü, Afgan göçüne ilişkin haberleriyle Ruşen Takva.

Röportaj ödülü, “Plastik fabrikasında bir gün: Ne güvence ne sigorta üç kuruşa çalışma” röportajıyla Evrensel gazetesi muhabiri Murat Uysal.

İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü, “Bir tek o alkışlamadı” fotoğrafıyla Zekeriya Albayrak.

Karikatür Ödülü, Gazete Pencere’deki karikatürleriyle Bülent Çelik.

Yerel Medya Haber Ödülü, “Suya gömülen Hasankeyf’ten sonrası: Elektriksiz, susuz derme çatma yaşamlar” haberiyle Metin Yoksu.

Sayfa Tasarımı Ödülü, Koronavirüs pandemisinde yaşanan ölümlere ilişkin birinci sayfa tasarımıyla Birgün gazetesinden Barış Can Sarıkaş.

Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma Ödülü, “Kızıldan Yeşile” Kelime Ata.

TV Haber Ödülü, Akdeniz ve Ege bölgelerinde geçen yıl yaşanan orman yangınlarıyla ilgili haberleriyle Halk TV’den Hazar Dost.

Belgesel Ödülü, “Ölümüne Boşanmak” belgeseliyle Seda Gökçe.

Mahmut Tali Öngören TV Program Ödül, ”Gündem Özel – Yerli Tohum Nasıl Bitirildi” Halk TV’den Sorel Dağıstanlı.

Podcast Haber Ödülü, “Türkiye 2050: Gelecekte Bir Yolculuk”; “Marmara’yı Nasıl Bitirdik? Müsilaj ve Ötesi” podcastleriyle Mehveş Evin.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.