BİYAD Başkanı Erdem “Amacımız Ankara’da Hemşerilerimize Memleket Olabilmek” | GazeteKalem

BİYAD Başkanı Erdem “Amacımız Ankara’da Hemşerilerimize Memleket Olabilmek” | GazeteKalemGazeteKalem

28 Mayıs 2022 - 07:04

BİYAD Başkanı Erdem “Amacımız Ankara’da Hemşerilerimize Memleket Olabilmek”

Son yıllarda turizmi ile ön plana çıkan Karadeniz’in incisi Bartın’ın Ankara’daki en büyük hemşeri derneklerinin başında gelen Bartın İli ve İlçeleri Kalkınma Dayanışma Kültürel Yardımlaşma Derneği (BİYAD) Başkanı Necati Erdem ile Bartın’ın konuştuk.

BİYAD Başkanı Erdem “Amacımız Ankara’da Hemşerilerimize Memleket Olabilmek”

Gazetekalem (Özel)-  Faruk Gökyurt

Bartın İli ve İlçeleri Kalkınma Dayanışma Kültürel Yardımlaşma Derneği (BİYAD) yıllardır Ankara’da Bartınlı vatandaşların yanında ve destek olmaya devam ediyor. Dernek Başkanı Necati Erdem, tek amaçlarının  Bartınlı hemşerilerine ulaşabilmek ve onları bir çatı altında toplayarak birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu vurguluyor.

Ankara’da yaşayan Bartınlılara maddi manevi destek veren Başkan Erdem’le Bartın’ın tarihi ve kültürel değerlerini ve dernek faaliyetlerini konuştuk.

Söze kendini tanıtarak başlayan Dernek Başkanı Necati Erdem; “Bartın, Ulus – Üç Saray Köyü’nde doğdum. İlk öğretimi orada tamamladıktan sonra, Karabük’te eğitim hayatıma devam ettim. 1969 yılında, Ankara’ya gelerek orta öğretimi ve liseyi Ankara’da tamamladım. Özel sektörde yıllarca görev yaptıktan sonra Maliye Bakanlığı’nda memur oldum ve 2019 da emekli oldum” dedi.

“AMACIMIZ BARTINLI HEMŞEHRİLERİMİZE ULAŞABİLMEK”

Bütün amacımız Ankara’da Bartınlı hemşerilerimize memleket olabilmek diyen Erdem söyleşimizde dernek faaliyetlerinden ve Bartın’dan şöyle bahsetti; “1994 yılında hemşerilerimi hem bir çatı altında toplamak ve onlara bazı konularda yardımcı olmak için Ankara’da kurduğumuz derneğimiz BİYAD halen hemşerilerimiz için faaliyetlerini sürdürmektedir. Derneğimizin kuruluma amacı  öncelikle, Bartınlı hemşerilerimize ulaşabilmek ve onları bir çatı altında toplayarak birlik ve beraberliğimizi sağlamak. Derneğimiz aracılığıyla üniversite okuyan, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs sağlayarak onların geleceğine katkıda bulunuyoruz”

Yaklaşık 30 yıldır Ankara’da Bartınlı vatandaşlar için çalışan ve onlara Ankara’da gurbetlik yaşattırmamak için mücadele veren Erdem; “BİYAD ile maddi, manevi Bartınlı hemşerilerimizin yanında olarak onların yalnız olmadıklarını dile getiriyor ve  Ankara’da onların memleketi olmaya çalışıyoruz. Bartın’dan Ankara’ya tedavileri gereği hastaneye gelen hemşerilerimize maddi manevi destek vererek tedavilerini kolaylaştırıyor ve daha hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşmalarına destek veriyoruz. Kısacası, Ankara’da onlara memleket olmaya çalışarak yabancı oldukları bir şehirde yalnız olmadıklarını elimizden geldiğince göstermeye çalışıyoruz” vurgusunu yaptı.

“BARTIN’IN TANITIMINA KATKI SAĞLIYORUZ”

Başkan Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derneğimiz, ayrıca Bartın’ı ve Bartınlı hemşerilerimizi hep bir adım ileriye taşımaya çalışıyor. Bunun için Bartın ve il dışındaki sivil toplum örgütleriyle, ilimizdeki siyasiler ile belediyeler, bürokrasi, esnaf odaları ve hemşerilerimizle uyumlu bir şekilde çalışarak olacağına inanıyor ve o doğrultuda hareket ediyoruz. Kimseyi geride bırakmadan şehrin bütün yöneticileri ile hareket edildiğinde inanıyoruz ki Bartın’ımız her zaman olduğu değerden fazlasına ulaşacaktır. İl dışında yapılan fuarlara katılarak Bartın’ın tanıtımına taktı sağlamaya çalışıyoruz. Bartınımızı dış pazara tanıtıp, ilimizi yatırımcılara tanıtarak sosyal ve ekonomik şekilde Bartın’a değer katma çabasındayız. Özellikle turizm açısından Bartın Amasra ve İnkumu ilçe ve beldesiyle dikkat çeken ilgi gören bir il. Ankara’dan ve yakın illerden gelen misafirlerimiz Bartın’ın doğal güzellikleri ile karşılaşarak tatil yapıyor. Temiz mavi bayraklı denizinin dışında eşsiz doğal güzellikleri Osmanlı ve Türk mimarisinin en güzel örnekleri olan evleri ve   Türkiye’de taşımacılık anlamında kullanılabilen Bartın Irmağı ile turistlerin ilgi odağı olmasına devam ediyor bu da güler yüzlü hemşerilerimizin ve şehrimizin gelişmesine katkı sağlanıyor”

Son olarak faaliyet ve gelecek dönem çalışmalarına değinen Erdem, “Bartın İli ve İlçeleri Kalkınma Dayanışma Kültürel Yardımlaşma Derneğinin Başkanı olarak, 30 yıla yakın bir süredir maddi ve manevi şekilde hemşerilerimizin yanında olarak gurbette bir memleket olmaya çalışıyoruz. Bütün amacımız hemşerilerimizin Ankara’da ve memleketimizde yalnız olmadıklarını göstermek ve Bartın’ı ve Bartınlıyı her zaman daha güzel yerlerde göre bilmektir” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.