Bir panda evlat edinmek ister misiniz? | GazeteKalemGazeteKalem

28 Ocak 2022 - 02:09

Bir panda evlat edinmek ister misiniz?

Dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olan WWF, nesli tükenmek üzere olan hayvanları evlat edinmenize aracı olarak size onları koruma fırsatı veriyor.

Bir panda evlat edinmek ister misiniz?
Son Güncelleme :

06 Ocak 2022 - 19:49

24 views

Dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olan WWF, nesli tükenmek üzere olan hayvanları evlat edinmenize aracı olarak size onları koruma fırsatı veriyor.

1996’da Doğal Hayatı Koruma Derneği öncülüğünde kurulan WWF’nin 2001’de Türkiye ulusal kuruluşu olan WWF-Türkiye, sayısız projeye imza attı. Bu projelerden en dikkat çekeni ise ‘evlat edinme’ projesi. Evlat edinme projesi,  WWF’nin uluslararası olarak başlattığı bir bağış toplama kampanyası. Başlangıcı çok eskilere dayanan bu proje, WWF’nin nesli tehlike altında olan türlerle ilgili yaptığı koruma çalışmalarına kaynak oluşturmak amacıyla yürütülüyor.

Evlat edinme sembolik bir bağış. Hayvanların ait oldukları doğal yaşamda, kendi habitatlarında yaşamaya devam edebilmeleri için yürütülen çalışmalarda somut bir evlat edinme söz konusu değil. Bir kampanya yoğunluyla Türkiye’de 2007’de başlayan kampanyaya insanların ve kurumların ilgisi çok yoğun. WWF-Türkiye bireysel kaynak geliştirme müdürü Ebru Tiftikçioğlu, kampanyanın yoğunluğuna şu sözlerle değindi: “Kurum ve insanların yaklaşımı çok olumlu. Bu şekilde tür koruma çalışmalarına bağış yapmaktan memnunlar. Bir yakınlarına hediye alacakları zaman vesile ile bağış yapanlar olduğu gibi, doğrudan kendi adına evlat edinerek bağışta bulunanların da sayısı oldukça fazla. Kurumlar da müşterilerine, çalışanlarına hediye amacıyla evlat edinme projesini tercih ediyorlar.” En çok evlat edinilen hayvanın WWF’nin de sembolü olan panda olduğunu vurgulayan Tiftikçioğlu, bunu doğanın büyük kedilerinden kaplanın izlediğini, deniz sevenlerin genellikle yunus ve ofronoz gibi türleri tercih ettiğini söyledi. Türkiye’den bir tür seçmeyip kedi sevenlerinde saz kedisi evlat edindiğine dikkat çeken Tiftikçioğlu, insanların genellikle çocuklar için peluş oyuncak hediyeli türleri evlat edindiklerine de dikkat çekti.

Saba Tümer, Halit Ergenç, Çağatay Ulusoy, Uğur Polat, Osman Tan Erkır gibi isimler de evlat edinmiş veya ya da kendisine hediye tür evlat hediye edilmiş ünlüler. Evlat edinenin veya evlat hediye edilenin adına da bir sertifika hazırlanıp yanındaki hediyeleriyle birlikte teslim ediliyor.  50 – 100 – 210 ve 230 TL’ ye evlat tür edinerek türlerin kaybolmamasına bir destek de siz olup ekolojiye katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca evlat edinme haricinde aylık 50 TL’nizi doğa koruma çalışmalarına ayırarak üye olabilir ve bu çalışmalara destek olabilirsiniz. Bağış sayfasının linki ise şöyle: https://destek.wwf.org.tr

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.