Bakan Yanık: ”Kadına şiddeti önlemede mücadeleyi devam ettireceğiz” | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 05:02

Bakan Yanık: ”Kadına şiddeti önlemede mücadeleyi devam ettireceğiz”

Yanık, ”ŞÖNİM’lerde, kuruldukları günden bugüne kadar yaklaşık 831 bin kadın, 68 bin erkek ve yaklaşık 107 bin çocuk olmak üzere 1 milyondan fazla kişiye hizmet verdik” dedi.

Bakan Yanık: ”Kadına şiddeti önlemede mücadeleyi devam ettireceğiz”
Son Güncelleme :

24 Kasım 2021 - 23:02

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ”Dün kadına yönelik şiddetle ve kadınların insan olarak sahip oldukları haklarını kullanabilmesi konusunda nasıl mücadele ediyorsak bugün de yarın da aynı mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici mekanizmaları daha etkin hale getirmek için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde hareket ettiklerini belirtti. Yanık, şöyle konuştu:

“Güvenlikten adalete, sosyal hizmetlerden sağlığa kadar tüm tarafların önleme, koruma, cezalandırma ve politika boyutlarıyla sürecin içinde yer alması hayati önem taşıyor. Bu alanda yasal altyapıyı güçlendirirken, uyguladığımız eylem planları, eğitim programları ve seminerlerle kadına yönelik şiddetle mücadeleyi çok yönlü ve disiplinler arası  yaklaşımla sürdürüyoruz. Dün kadına yönelik şiddetle ve kadınların insan olarak sahip oldukları haklarını kullanabilmesi konusunda nasıl mücadele ediyorsak bugün de yarın da aynı mücadeleyi devam ettireceğiz.”  

 Günümüzün en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan kadına yönelik şiddetin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar veren ve ülkelerin öncelikli olarak çözmesi gereken önemli  toplumsal sorun olduğuna işaret eden Yanık,  şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması ve güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. 

“Kadına yönelik şiddetle mücadelede, üzerimize düşen görevi yapmakta kararlıyız”

 Kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal mutabakat ve uygulama birliği sağlamak için gereken öncelikli politikaları belirledikleri 3 ulusal eylem planını başarıyla uyguladıklarını belirten Yanık, yeni eylem planımızda mücadeleyi daha da güçlendirdiklerini söyledi.

 2021-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nı 1 Temmuz’da kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Yanık,  5 ana hedef, 28 strateji ve 227 faaliyet şeklinde yapılandırdıkları çalışmayla ”kadına yönelik şiddetle mücadelede üzerlerine  düşen görevi yapmak konusunda kararlı olduklarını” vurguladı.

 Yanık,  81 İl Müdürlüğüne “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu iç genelge gönderdiklerini kaydederek, “Bakanlık olarak hazırladığımız genelge ile şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesini hedefliyoruz” dedi.

Şiddet uygulayan ve yüksek can güvenliği riski olan şiddet mağdurlarının birlikte takip edildiği elektronik kelepçe uygulamasını 81 ilde yaygınlaştırdıklarına dikkati çeken Yanık,  şiddet mağdurlarının korunmasına yönelik uygulamaların etkinliğini arttıracaklarını söyledi. 

 “2 milyondan fazla kişiye eğitim ve seminer verdik”

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında farkındalık oluşturmak için 2007 yılından itibaren eğitimlere devam ettiklerini ifade eden Yanık, “1 milyon 354 bin er ve erbaşa, 338 bin kolluk, 159 bin sağlık ve 106 bin din görevlimiz ile 75 bin diğer kamu görevlileri olmak üzere 2 milyondan fazla kişiye eğitim ve seminer verdik” diye konuştu.

 “ŞÖNİM’lerde 1 milyondan fazla kişiye hizmet verdik”

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM)  herhangi bir aksamaya yol açmayacak şekilde tedbirlerini alarak çalışmalarına  özveriyle devam ettiklerini kaydeden Yanık, “ŞÖNİM’lerimiz 81 ilimizde hizmet veriyor. ŞÖNİM’lerde, kuruldukları günden bugüne kadar yaklaşık 831 bin kadın, 68 bin erkek ve yaklaşık 107 bin çocuk olmak üzere 1 milyondan fazla kişiye hizmet verdik” diye  konuştu.

 2021 yılı Ekim ayı itibarıyla 112’si Bakanlığa bağlı olmak üzere ülke genelinde hizmet veren 149 kadın konukevinde  bin .624 kapasite ile hizmet sunmaya devam ettiklerini ifade eden  Yanık, 12 yaş üstü erkek çocuğu olan şiddet mağduru kadınlar için de yeni bir hizmet modelini hayata geçirdiklerini belirtti. 

Yanık, “Türkiye’de ilk defa Ankara ve İstanbul’da 12 yaş üstü erkek çocuğu olan şiddet mağduru kadınlara yönelik hizmet birimleri oluşturduk.  374 Sosyal Hizmet Merkezinde (SHM) Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları oluşturduk. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamındaki koruyucu ve önleyici hizmetlerin, SHM Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları ile daha etkin ve ulaşılabilir hale geldi” dedi. 

 “Şiddetle mücadele veri paylaşımı çalışmaları tamamlandı”

 Kadına yönelik şiddetle mücadelede kurum ve kuruşlar arası işbirliğini artırmanın en temel yollarından birinin veri entegrasyon çalışmaları olduğunu belirten Yanık, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile veri paylaşımının sağlanmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını ifade etti.

 Yanık “ŞÖNİM’lerimizin kullandığı Aile Bilgi Sistemimize mahkemeler tarafından alınan tedbir kararları ile kolluk birimlerinde doldurulan ‘Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formları’ anında ulaşmaktadır. Anlık veri akışıyla, hizmet sürecini ivedilikle başlatıp, mağdurlarımıza yönelik destek ve yönlendirme hizmetlerimizi daha hızlı ve etkin verebiliyoruz” diye konuştu.

Kadın hizmet birimlerince sunulan hizmetlerin niteliğini arttıracak Risk Analiz ve Yönetim Modülünün geliştirilmesine yönelik çalışmalara başladıklarını kaydeden Yanık, “18 ilde pilot uygulamasını başlattığımız modülü 81 ilde yaygınlaştırdık. Risk Analiz Ölçeği ile tespit edilen risk düzeyine göre vakaya özel risk yönetimi planı geliştirerek, şiddet mağduruna yönelik sosyal hizmetlerimizi ‘doğru tespit’, ‘nitelikli hizmet’, ‘etkin müdahale’ zinciriyle güçlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.