Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan uygulamalar belli oldu | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 06:51

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan uygulamalar belli oldu

TikTok’un 1 milyar kullanıcıyı aşması 5.1 yıl sürerken, Facebook Messenger, 4.9 yıl içinde aynı sayıda aktif kullanıcıya ulaşması ve dünya çapında bunu başaran en hızlı sosyal ağ olması özelliğini hala elinde bulunduruyor.

Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 23:28

Eylül 2021 itibarıyla aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan uygulamalar belli oldu. TikTok’un aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşmasıyla beraber bu dönüm noktasına ulaşan en yeni çevrimiçi platform olduğu açıklandı.

Ajans Press’in, Statista verilerinden elde ettiği güncel bilgilere göre, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformları belli oldu. TikTok’un 1 milyar kullanıcıyı aşması 5.1 yıl sürerken, Facebook Messenger, 4.9 yıl içinde aynı sayıda aktif kullanıcıya ulaşması ve dünya çapında bunu başaran en hızlı sosyal ağ olması özelliğini hala elinde bulunduruyor. 

Aylık 1 milyar kullanıcıya sahip ilk sosyal ağ ise Facebook olurken, 2013 yılında bu kitleye ulaşması 8,7 yıl sürdü. Popüler uygulamalar arasındaki Instagram’ın ise 1 milyar’ın kullanıcıya ulaşması 7.7 yıl sürerken, WhatsApp’ın bu rakama 8.5 yıl da ulaştığı görüldü.

En çok Facebook konuşuluyor

Sosyal medyaya ilişkin haberler incelendiğinde,  bu yıl sosyal medya ile alakalı basına 155 bin 389 haber çıkışı olduğu görüldü. Bu yıl sadece TikTok ile ilgili çıkan basın haber sayısı ise 3 bin 517 olarak kaydedilirken, Instagram 17 bin 953 haber ile gündemde yer aldı. Dünyada çeşitli tartışmaların odağında yer alan Facebook ise en çok konuşulan uygulama özelliğini hala sürdürürken, bu yıl 20 bin 862 habere konu olduğu görüldü.