ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 02:29

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, bağlı odaların başkanlarının katılımıyla Birlik Toplantı Salonunda gerçekleşti. ANKESOB olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Türkiye’ye örnek bir teşkilat olduklarını söyleyen ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner; “Göreve geldiğimiz günden bugüne önemli çalışmalara imza attık, bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde önemli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

22 Ekim 2021 - 23:43

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner’in başkanlığında, bağlı odaların başkanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

ANKESOB Toplantı Salonu’nda düzenlenen ANKESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner oda başkanlarını selamlayarak ve Başkanlar Kurulunun hayırlara vesile olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, 2020 Mart ayında yapılan son toplantıdan sonra ANKESOB’da gerçekleştirilen çalışmalar ve projeler ile ileriye dönük yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Başkan Yiğiner, ANKESOB olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Türkiye’ye örnek bir teşkilat olduklarını söyledi. Başkan Yiğiner konuşmasında özetle şunları  kaydetti: “2022 Ocak-Mart ayları arasında odalarımızın genel kurullarını yapacağız. Genel kurullarımızın ve yapılacak seçimlerin şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  

Her yıl üye sayımız artıyor. Bugün itibarıyla üye sayımız 108.603. Bu arada işyeri olarak sayımız daha da fazla. Bir esnafımızın iki işyeri olabiliyor. Sayı 115 bini aşmış durumda. ANKESOB olarak büyük bir aileyiz. Buradaki en önemli özelliğimiz bizim; ‘birliğimiz gücümüz’. Göreve geldiğimiz günden bugüne birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte önemli çalışmalara imza attık. Bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde sizlere, hep birlikte üyelerimize güzel ve önemli hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Hepimizi çok ciddi anlamda etkileyen bir pandemi süreci halen yaşıyoruz. Geçen yıl Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan Koronavirüs salgınından korunmak için alınan tedbirler nedeniyle fahiş fiyatlara fırlayan başta maske olmak üzere, el ve iş yerleri  hijyeni için dezenfektan, kolonya, ayaklı dezenfektan standı ve odalarımızın dezenfektesinde kullanılmak üzere ULV cihazlarını Birliğimiz imkanları doğrultusunda üyelerimizin kullanımına yönelik olarak tüm odalarımıza ve ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara dağıttık.

Koronavirüs salgını nedeniyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamak amacıyla başlatılan  “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM” kampanyasında açılan yardım hesabına imkanlarımız dahilinde 50 bin TL yardım yaptık. Ülkemizde yaşanan sel felaketleri ve orman yangınları ile başlatılan çok önemli yardım kampanyalarına gücümüzün yettiği oranda katkı sağladık.

Odalarımızın, üyelerine verecekleri hizmetlerin aksamaması adına talep eden odalarımıza durumlarının yönetim kurulumuzda değerlendirilmesi neticesinde bilgisayar alımı için yapılan yardımlarımız devam etmiştir. Yapılan yardımların yanı sıra borç talebinde bulunan ihtiyaç sahibi Odalarımıza imkanlarımız dahilinde destek verilmiş, verilmeye de devam etmektedir

Koronavirüs salgınının etkilerinin ve bulaş hızının düşürülmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında yasaklanan toplantı ve genel kurullar nedeniyle, 2020 yılı Temmuz – Aralık ve 2021 yılı Temmuz ayı Genel Sekreterler Eğitim seminerimizi alt yapısını ve teknik gereksinimlerini hazırlamak suretiyle online olarak gerçekleştirdik.

Çağın gereği olarak resmi kurum ve kuruluşlarca da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlayan e- imzalı elektronik yazışma ‘Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne birliğimizce 2020 haziran ayı itibariyle geçilmiştir.

Koronavirüs salgınının bulaş hızının kontrol altına alınması için getirilen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığının denetimi için Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan denetim birimleri ile ortaklaşa çalışmak suretiyle oda temsilcilerimiz ve Birlik temsilcilerimizden oluşturulan denetim birimleri ile denetimler yapılmış, yapılan denetimlerde birliğimiz tarafından yaptırılan; işyerlerinde bulunması gereken azami kişi sayısını gösteren uyarı yazıları esnafa dağıtılmıştır.

Bu yıl 34’ncüsü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında ilimizde 13 Eylül’de pandemi nedeniyle birliğimiz yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyelerimizin katılımı ile açılışı yapılan hafta etkinlikleri kapsamında, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzün daveti ile Cumhurbaşkanımızın da katılımları ile 16 Eylülde Kırşehir’de  gerçekleştirilen Ahilik Haftası  etkinliklerine ilimizi temsilen coşkulu bir esnaf ve sanatkar grubu ile yaklaşık 2 bin kişilik bir katılım sağlanmıştır.”

ANKESOB MEBD Üyesi Zeynel Abidin Karagöz’ün ANKESOB’un proje ortağı olduğu  “Dijital Ekonomi İçin Okul-İş Dünyası İşbirliği İttifakı Projesi” hakkında bilgilendirmede bulunduğu toplantının devamında söz alan oda başkanları da odalarının faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparak, sektörlerinin durumuyla ilgili değerlendirmede bulundu, sorun ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini aktardı. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.