Ankara Markası GGYD Türkiye Markası Yolunda | GazeteKalemGazeteKalem

28 Kasım 2021 - 02:39

Ankara Markası GGYD Türkiye Markası Yolunda

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD), pandemi sürecini en verimli geçiren, hatta bazı çalışmalarıyla salgın krizini fırsata çevirmeyi başaran STK’lardan biri. Derneğin başarılı Başkanı M.Nezih Allıoğlu ile de GGYD’yi, pandemi sürecini, gelecek planlarını ve GGYD’yi yerelden ulusala taşıyacak şubeleşme çalışmalarını konuştuk.

Ankara Markası GGYD             Türkiye Markası Yolunda
Son Güncelleme :

01 Kasım 2021 - 20:43

42 views

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD), pandemi sürecini en verimli geçiren, hatta bazı çalışmalarıyla salgın krizini fırsata çevirmeyi başaran STK’lardan biri. Derneğin başarılı Başkanı M.Nezih Allıoğlu ile de GGYD’yi, pandemi sürecini, gelecek planlarını ve GGYD’yi yerelden ulusala taşıyacak şubeleşme çalışmalarını konuştuk.

Genç Girişimci Yönetim Derneği’ni anlatır mısınız biraz? Nereden nereye geldiniz?

Derneğimiz, çok özel bir günde; 19 Mayıs2003 yılında Ankara’da kuruldu. Adımızdaki “Genç” ifadesi de aslında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndan geliyor. Yani üyelerimiz arasında sadece gençler yok. Her yaştan, her sektörden iş insanı var. 60-70 kişilik küçük bir topluluktan, 550’yi aşan üye sayısına ulaşan GGYD; bugün sadece şehrimizin değil ülkemizin en güçlü iş örgütlerinden biri.  Kuruluş amacımız kuşkusuz önce üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkıda bulunmak, girişimciliği, girişimci ruhlu insanları desteklemek. Sonra da ülkemize katma değer, yatırım ve istihdam yaratarak ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş bir Türkiye için üzerimize düşeni yapmak. Ekonomiye ortalama yılda yaklaşık 7 milyar lira katma değer kazandıran ve 20 bin kişiden fazla istihdam yaratan bir sivil toplum örgütü olan GGYD,  kuruluşundan bu yana geçen sürede hedefleri doğrultusunda çok önemli çalışmalar gerçekleştirmiş, projeleriyle tüm kurum ve kuruluşlara rol model olmayı başarmış bir sivil toplum kuruluşu.

Yerelden Ulusala İlk Büyük Organizasyon

Salgın öncesi çok aktif olduğunuzu biliyorduk. Peki pandemi sürecini nasıl değerlendirdiniz?

Derneğimiz pandemi öncesi olduğu gibi salgın sürecinde de kısıtlı şartlara rağmen projelerinden, çalışmalarından, kısacası üretkenliğinden taviz vermedi.

Pandemi öncesine kadar neredeyse haftanın her gününe bir etkinlik sığdıran derneğimiz, salgın sürecinde ise yüz yüze olmasa da faaliyetlerine devam etmeyi başardı. Elbette bundateknolojik imkanların büyük katkısı oldu. Sosyal mecraları aktif bir şekilde değerlendirip, online yapılacak hiçbir fırsatı kaçırmadık . Bildiğiniz gibi derneğimizin şehrimize ve ülkemize mal olmuş en önemli faaliyetlerinden biri İş’te Fırsat Toplantıları. Her ay düzenli olarak yaptığımız ve bugüne kadar tam 52 kez tekrarladığımız bu toplantılarımız salgından önce otellerde ve çok geniş katılımla, pandemide ise zoom üzerinden gerçekleşti. Üyelerimizin birbirlerini daha yakından tanımaları, faaliyet alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmalarına olanak veren bu toplantılarda, mutlaka bir de konuşmacı konuğumuz yer alıyor. Ülkemize mal olmuş kişilerden seçtiğimiz konuşmacılarımız tecrübeleriyle genç girişimcilere yol gösteriyor. Yeni normalin bizim açımızdan en güzel yanı ise 52’nci İş’te Fırsat Toplantımızı da yüzyüze, üstelik ilk kez Ankara dışında yapmış olmaktı. Antalya’daki EKİP-DER ile birlikte eylül ayında Antalya Belek’te gerçekleştirdiğimiz toplantımız gerçekten büyük ilgi uyandırdı. Ankara ve Antalya iş insanları arasında köprü vazifesi gören bu organizasyonumuzda sadece iki şehrin girişimcilerini, işadamlarını buluşturmadık. Aynı zamanda önemli konukları, konuşmacıları da ağırladık. Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve ünlü yazar Metin Hara’nın söyleşileri, B2B görüşmeleri ve gala gecesi gerçekten görülmeye, yaşanmaya değerdi. Hele de şöyle bir süreçte.

Elbette İş’te Fırsat Toplantıları dışında üyeler arası dayanışma ve ticareti arttırmaya dönük buluşmalarımız, eğitim faaliyetlerimiz, kültürel etkinliklerimiz, toplumumuzun dezavantajlı kesimlerine yönelik sosyal sorumluluk projelerimiz, Ankara’nın önemli meselelerinde diğer kuruluşlarla yoğun işbirliğimiz devam ediyor. En son, Ege ve Akdeniz bölgelerimizdeki orman yangınlarından zarar gören yurttaşlarımıza yönelik bir çalışma yaptık. Turizm bölgelerinde meydana gelen ve hepimizi derin üzüntüye boğan yangınlardan sonra derhal harekete geçen yönetimimiz, Manavgat’ın Sevinç Köyü’nü kardeş köy seçerek, “El Eleyiz” adlı bir yardım kampanyası başlattı. Derneğimizi temsilen bir grup arkadaşımızla birlikte Sevinç Köyü’nü ziyaret ederek, yangından zarar gören tüm vatandaşlarımıza nakdi destekte bulunduk.

Pandemi döneminde girişimcilere destek verildi mi? Beklentileriniz neler?

Elbette iş dünyasına dönük çeşitli teşvik, destek ve yapılandırmalar oldu.  Kısa çalışma ödeneği, kira desteği, kredi, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması, uygun koşullarda kredi gibi destekler özellikle kapanmaların yoğun, iş hacminin dip noktalara ulaştığı dönemlerde biraz olsun üreten, çalışan kesime nefes oldu. Fakat mutlak surette bu desteklerin çeşitlendirilerek sürdürülebilir olması gerekiyor. İş dünyasının finansmana erişim, kurlardaki oynaklık, yüksek enflasyon başta olmak üzere birçok konuda sıkıntısı, beklentisi, desteklenme ihtiyacı var.

Bir Ankara Markası www.bivarbiyok.com

Pandemide dernek olarak aldığınız önlemleri hem maddi olarak hem de Covid-19 tedbirleri olarak anlatır mısınız?

Salgın herkes gibi bizleri, tüm üyelerimizi az veya çok bir şekilde etkiledi. Hele de gıda ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimiz bu süreçte büyük kayıplar yaşadı, zor günler geçirdi. Dernek olarak salgın sürecinde bir kere hiçbir üyemizle diyalogumuzu, iletişimimizi, işbirliğimizi koparmadık. İyi gününde, zor gününde yanında durmaya, elinden tutmaya, hiçbir şey yapamıyorsak sektörünün sesini duyurmaya çalıştık. Paylaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerini bu çatı altında görebilirsiniz. Derneğimizin bilinen özelliklerinden biri ticaretimizi olabildiğince öncelikle kendi içimizde yapıyor oluşumuz. Mal ve hizmet alışverişinde birbirimize öncelik tanımamız pandemi sürecinde bazı arkadaşlarımızın ticari yaşamına katkı sağladı. Yine bu süreçte bazı arkadaşlarımızın ortak girişimleri de oldu. Derneğimizin tüm üyelerinin aynı çatı altında mal ve hizmet satışı yapmalarını sağlayan

www.bivarbiyok.com adlı e-ticaret sitemiz ise pandemi krizini fırsata çevirdiğimiz, üyelerimizin ortak pazarı oldu. Bir Ankara markası olan www.bivarbiyok.com sitesine bugün dünyanın pek çok yerinden sipariş geliyor.

Bu süreçte GGYD, en önemli misyonlarından biri olan “paylaşma ve dayanışma” ruhunu biraz daha ön plana çıkarmış, tek bir üyemizin dahi işletmesine kilit vurmaması için büyük mücadele vermiştir. Üyelerimizin tamamıyla iletişim ve uyum içinde yer alırken, salgın sürecinde sık sık saha çalışması yaparak onların sıkıntılarını, talep ve beklentilerini bir rapor haline getirmiş, bu raporları Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar ve ilgili meslek kuruluşlarına iletmiştir. İş dünyasına dönük verilen desteklerde GGYD’nin bu çalışmalarının etkisi vardır. Girişimcilerimiz bir yandan ekonomik olarak ayakta kalma mücadelesi verirken, diğer yandan da kendilerinin, ailelerinin ve çalışanlarının sağlığını koruma adına çok ciddi tedbirler almışlardır. Devletimizin kararlarına büyük oranda riayet edilirken, maske-mesafe-temizlik konusundaki önlemler üst düzeyde tutulmuştur.

Yurt İçinde Şubelerimiz, Yurt Dışında Temsilciliklerimiz Var

Bir de sanıyoruz, şubeleşme çalışmalarınız var. Son durum hakkında bilgi verir misiniz?

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği, Ankara merkezli bir STK dedik. Ancak aradan geçen süre zarfında yaptığımız çalışmalar, hayata geçirdiğimiz projeler, girişimcilerin derneğimize ilgisi, bu ilginin Ankara’yla sınırlı kalmaması bizi şubeleşmeye zorladı. Aslında sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da temsil ediliyor derneğimiz. Halihazırda Kıbrıs ve Avusturya temsilciliklerimiz bulunuyor. Yurt içinde ise Kırıkkale ve Balıkesir şubelerimiz kurulma aşamasında; İstanbul, İzmir, Bolu, Gaziantep, Afyon, Antalya şubelerimiz için de görüşmelerimiz devam ediyor. Heyecan ve umut verici bu gelişmelerin dışında derneğimizin artık sınırları zorladığını, yerelden ulusala, hatta globale göz kırptığını söyleyebiliriz. Yurt içinde ve yurt dışında şubeleşme veya temsilcilik oluşturmanın en büyük faydası ise biz GGYD ailesinden daha çok milli ekonomiye olacak. Her yeni girişim ve işbirliği, yeni yatırımların, istihdam ve üretim artışının, ekonomimizin güçlenmesinin önemli faktörlerinden biri olacak.

Covid salgınını da baz alarak özellikle girişimcilere, iş insanlarına son olarak neler söylemek istersiniz?

Salgın sürecinde dijitalleşme hiç olmadığı kadar hayatımızın odak noktasına oturdu değil mi… Aylarca iş ve sosyal hayatımız neredeyse dijital dünya üzerinden ilerledi. Başta e-ticaret olmak üzere birçok alan dijitalleşmenin genişlemesiyle ivme kazandı. İşte dünya değişiyor, gelişiyor. Üretim, pazarlama ve satış yöntemleri değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak lazım. Bunun için de hepimizin öncelikle gelişen ve değişen dünyayı iyi takip etmemiz, teknolojiyi en doğru ve en verimli şekilde kullanmamız lazım. Dünya artık 4. Sanayi Devrimi’ni konuşuyor, bazı ülkeler inanılmaz yol kat etti. Bizim bunun gerisinde kalmamamız lazım. Z kuşağı diye muazzam bir gençlik var. Bunların ihtiyaçlarını, beklentilerini iyi belirlemek, buna karşılık verecek enstrümanları yaratmak lazım. Ama her şeyden önce umutlu, kararlı ve çalışkan olmak lazım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.