Ankara Kulübü 29 Ekim’i Ferfene ve Sinsin etkinlikleri ile kutladı | GazeteKalemGazeteKalem

3 Aralık 2021 - 10:19

Ankara Kulübü 29 Ekim’i Ferfene ve Sinsin etkinlikleri ile kutladı

Ankara Kulübü Derneği tarafından 29 Ekim 1923’ü anmak ve Cumhuriyet Bayramının 98. yıl dönümünü kutlamak için Çamlıdere’de “Ferfene” etkinliği düzenlendi. Çamlıdere’deki Ferfenenin ardından tüm grup akşam saatlerinde Güdül’e geçerek, Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları “Sinsin” programına katıldı. Seymenler, dev ateşinin etrafında davul zurna eşliğinde Sinsin oyunu oynadı.

Ankara Kulübü 29 Ekim’i Ferfene ve Sinsin etkinlikleri ile kutladı
Son Güncelleme :

30 Ekim 2021 - 21:34

20 views

Ankara Kulübü Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları vesilesiyle  Çamlıdere Gölköy Tesisleri’nde düzenlenen geleneksel “Ferfene” programında dernek üyelerini bir araya getirdi.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, yemeğin ardından yaptığı konuşmada; “Bugün Cumhuriyet Bayramımız. Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Daha nice 98 yıllar diliyorum. Cumhuriyet Bayramı ülkemizin bayramıdır, mazlum dünyaların bayramıdır ama özellikle Ankara’nın, Ankaralıların bayramıdır. Çünkü Ankara’nın temelinde Cumhuriyet vardır. Bu nedenle de Atatürk Ankara’yı zaten başkent olarak seçmiştir.  Ankara’mız Cumhuriyet ile şekillenmiştir. Cumhuriyetimizin kalbi Ankara’dır.” dedi.

Ankara’nın unutulmaya yüz tutan Ferfene geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını belirten Özaslan, Ankara Kulübü Derneği olarak Ankaralılık ve Başkentlilik bilincinin geliştirilmesi, Ankara’nın tarihi kültürel değerlerine, Seymenlik geleneğine sahip çıkma ve gelecek kuşaklara aktarma amacına katkıda bulunduklarının altını çizerek, Ferfene buluşmalarının ortaklaşa yapılan yemekli, sazlı sözlü bir aydınlanma, aydınlatma toplantısı, insanlar arası katılımcı bir iletişim etkinliği olduğunu söyledi.

Özaslan, “Bugün Ferfenemizi Çamlıdere’de gerçekleştiriyoruz. Caner Can başkanımız Çamlıdere’mizin çok değerli, başarılı bir belediye başkanı, bizim de dostumuz ve aynı zamanda derneğimizin de üyesi. ‘Belediye olarak sizi  ağırlamak, Ferfene yemeğini biz üstlenmek isterdik’ dedi. Başkanımızın ve Çamlıdere Belediyemizin ev sahipliğinde bugün buradayız ama Ferfenenin özelliği; herkesin kendi kesesinden yemeğe katılması. Yakın zamanda Ankara Kulübü Derneği Çamlıdere Konağı/Yabanabad Müzesinin açılışını yapacağız. Caner Başkanımız Çamlıdere Konağımıza çok büyük destek verdi. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.  

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının anlamı ve önemi üzerine yaptığı konuşmada; “Bugün şanlı Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz. Coşkusunu millet olarak paylaştığımız Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağanı olan Cumhuriyeti yaşatacağız. Kurtuluşun asıl startını 27 Aralık 1919’da Dikmen sırtlarında Ankara’da, Ankaralılarla yaptı. Ankaralılar o günden bugüne kadar Cumhuriyeti de Mustafa Kemal Atatürk’ü de gönüllerde, zihinlerinde yaşattı, yaşatacak da. Ne mutlu Ankaralıyım diyene. Ankaralı yiğittir. Ankaralılar her zaman her yerde vermiş olduğu sözün arkasında kalmış, sonuna kadar davasını takip etmiştir. İnşallah bundan sonra da bu böyle olacaktır. Sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyim. İnşallah en kısa sürede yine birlikte olacağız. Büyük Türkiye için el ele, yürek yüreğe olacağız. En büyük görevimiz; önderimiz Atatürk’ün  bize emanet ettiği Cumhuriyeti bizden sonraki kuşaklara daha emin bir şekilde emanet etmektir diyor, sevgi, saygı ve hürmetle hepinizi selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ferfene’de konuşmaların ardından “Saz başlayınca söz susar” düsturuyla Ankara yöresinin saz ve söz üstadları tarafından sazlar çalındı, türküler söylendi, Ankara türküleri eşliğinde Ankara Kulübü Seymenleri gösterisi gerçekleştirildi. Seymen gösterilerine katılımcılar da eşlik etti.

GÜDÜL’DE DEV SİNSİN ATEŞİ

Ankara Kulübü Derneği’nin Çamlıdere’de gerçekleştirdiği Ferfene etkinliğinin ardından tüm katılımcılar Güdül’e geçerek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında Güdül  meydanında gerçekleştirilen Sinsin programına katıldı. Seymenler, dev Sinsin ateşinin önünde Ankara’nın seymen oyunlarını sergiledikten sonra Güdüllülerle birlikte ateşinin etrafında davul zurna eşliğinde Sinsin oyunu oynadı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.