ANKARA KALESİ’NİN SOKAKLARI TURİZME AÇILIYOR | GazeteKalem

ANKARA KALESİ’NİN SOKAKLARI TURİZME AÇILIYOR | GazeteKalemGazeteKalem

23 Mayıs 2022 - 21:18

ANKARA KALESİ’NİN SOKAKLARI TURİZME AÇILIYOR

Kent tarihini ortaya çıkararak turizme kazandırmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nin içinde başlattığı sokak düzenleme projesine devam ediyor.

ANKARA KALESİ’NİN SOKAKLARI TURİZME AÇILIYOR

Kent tarihini ortaya çıkararak turizme kazandırmayı amaçlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nin içinde başlattığı sokak düzenleme projesine devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Kalesi’nde sürdürdüğü çalışmanın 3’üncü etabında bulunan 57 adet yapı için proje çizimine başlanırken 1’inci etapta yer alan 88 adet yapı sağlıklı bir görünüme kavuşturuldu. Projenin 2’nci etabında yer alan 77 adet yapı için başlatılan restorasyon çalışmalarında ise yüzde 40 oranında ilerleme sağlandı. Proje tamamlandığında 222 adet tarihi yapı sağlıklı görünüme kavuşacak.

3’ÜNCÜ ETAP SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ HAZIRLANIYOR

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile koruma altına alınan tarihi evler kaderine terk edilmeyip sağlamlaştırılarak daha yaşanır bir hâle getiriliyor. 3 etaptan oluşan proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi 1’inci etapta bulunan 88 adet binayı kent mimarisine uygun olarak yenileyerek tamamladı. 2’nci etapta ise yüzde 40 oranında ilerleme sağlanırken 77 adet evin çatısından dış cephesine kadar restorasyon çalışmaları devam ediyor. İhale edilen 3’üncü etapta da 57 adet bina için proje çizim çalışmalarına başlandı.

“AMACIMIZ KALE’NİN KURTARILMASI VE YAŞATILMASI”

Yapılan restorasyon ve yenileme çalışmalarında amaçlarının Ankara Kalesi’ni yaşatmak ve ayağa kaldırmak olduğunu belirten Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı Uygulama ve Denetim Şube Müdürü Mehmet Akif Güneş, şu bilgileri verdi:

“Ankara Kalesi’ndeki çalışmalarımız 2019 yılında başladı. Ankara Kalesi İç Kaleyi 3 etap olarak planladık. İç Kale’yi aslına uygun olarak restore edeceğiz. Burada yaptığımız iş, aslında yapıların ana karakteristik özelliklerini bozmadan daha nitelik kazandırarak kültür varlığı niteliği taşıyan yapıları ayağa kaldırmak, yaşatmak ve korunmasını sağlamak. Yaptığımız çalışmalarda bölge halkından, esnaftan, yerli ve yabancı ziyaretçilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Çalışmaların birçoğunda amacımız Kale’nin kurtarılması ve yaşatılmasıdır.”

TARİHE DOKUYA DİKKAT EDİLİYOR

Ankara Kalesi’nde sağlıklaştırma çalışmaları kimlikli yaşam alanlarını korumak, kent bakım ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir titizlikle yürütülüyor. Projeye uygun olarak evlerin dış cepheleri hava şartlarına daha dirençli hâle getirilirken belirlenen bölgelerde yer alan evlerin sokağa bakan cephelerindeki hasarlı olan duvarlar, çatılar, kapılar ve doğramalar özgün yapısına uygun şekilde restore ediliyor.

Tarihi sokakların bütünlüğünün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için düzenlenen tadilat ve tamirat işleri içinde yaşayan vatandaşlar mağdur edilemeden yapılıyor. Kaldırımlardan aydınlatmalara ve çevre düzenlemelerine kadar sürdürülen çalışmalar ile Ankara Kalesi’nin bir cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Yıllardır Ankara Kalesi içindeki evlerde yaşayan vatandaşlar ve esnaf, çalışmalardan duydukları memnuniyeti ise şu sözlerle dile getiriyor:

Ali Seydi Yıldırım: 35 yıldır Ankara Kalesi’nde oturuyorum. Büyükşehir Belediyemiz burada çok güzel bir çalışma yapıyor. Estetik açıdan da çok güzel çalışmalar yapılıyor. Önceden burayı ziyarete gelen turistlere karşı çok mahcup oluyorduk. Sokaklarımızın yolları onarıldı ve daha kullanışlı hâle getirildi. Evlerimize kullandıkları malzemeler oldukça dayanıklı ve kaliteli. Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ederiz. Çalışmalar esnasında da hiç mağdur edilmedik ve ne istediysek de yapıldı.

“HİÇ MAĞDUR VE RAHATSIZ EDİLMEDİK”

Bekir Özkan: 40 senedir Kale Mahallesi’nde ikamet ediyorum. 15 yıldır da Kale’nin içinde bakkal dükkânımı işletiyorum. Belediyemizden Allah razı olsun, evlerimizde tadilat işleri yapıyorlar. Çalışmaların bize hiçbir zararı olmadı ve vatandaş olarak çok memnunuz. Hiç mağdur ve rahatsız edilmedik. Buraları gezmeye gelenler de eskiye rağmen çok beğendiklerini dile getiriyorlar.

“BELEDİYEMİZE VE BAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Kadir Keseci: 40 yıldır Kale’de oturuyorum. 1,5 yıldır çalışmalar devam ediyor. Evlerimizi çok güzel onarıyorlar ve kaliteli malzeme kullanıyorlar. Kendi şahsım için söylüyorum, özellikle çatılarda kullanılan malzemeler çok kaliteli ve güzel. Turistler de artık buralara daha fazla rağbet göstermeye başladı. Ben Belediyemize ve başkanımıza çok teşekkür ederim.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ayrıca Ankara Kalesi içerisinde bulunan muhtelif sokaklarda da duvar örme ve yol onarım işleri yapıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.