Ankara Büyükşehir’den “Kitre Bebek” açıklaması | GazeteKalemGazeteKalem

30 Kasım 2021 - 06:05

Ankara Büyükşehir’den “Kitre Bebek” açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Beypazarı Tarihi Kent Müzesinde kullanılmak üzere alımı yapılan kitre bebek kompozisyonları hakkında çıkan ve “iftira” içerdiği belirtilen haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Ankara Büyükşehir’den “Kitre Bebek” açıklaması
Son Güncelleme :

24 Ekim 2021 - 20:16

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Beypazarı Tarihi Kent Müzesinde kullanılmak üzere alımı yapılan kitre bebek kompozisyonları hakkında çıkan ve “iftira” içerdiği belirtilen haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Beypazarı Tarihi Kent Müzesi’nde kullanılan kitre bebek kompozisyonlarının, piyasada bulunan ve seri üretim yapılarak imalatı gerçekleştirilen ‘klasik ve vasıfsız’ oyuncak bebeklerden olmadığı belirtilerek, “ Bir sanat eseri olan ve tıpkı diğer el sanatlarında olduğu gibi uzman sanatçılar tarafından hayata geçirilen bebekler ve kompozisyonlar, tüm dünyada olduğu gibi yaşam ve giyim kültürünü yansıtacak şekilde detaylı bir çalışmanın ürünleridir” denildi.

“Kullanılan ana malzeme nedeniyle ‘Kitre Bebek’ adıyla alım yapıldı”

Kullanılan ana malzeme nedeniyle, “Kitre Bebek” adıyla alım yapıldığı ve “Kitre”nin kullanılan malzemenin adı olduğu bildirilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Ancak ürünün, iftira atılan haberlerde yer alan şekilde piyasadaki vasıfsız ve fabrikasyon şeklinde üretilen oyuncak bebeklerle ya da ardahan kitre bebeği ile alakası yoktur. Fabrikasyon şeklinde üretilen oyuncak bebekler ya da Ardahan kitre bebeğinin Beypazarı’nda bulunan kent tarihi müzesinde sergilenmesi akla ve mantığa doğal olarak aykırıdır. İnternet sitemizde yer alan ürün detayları sayfamızda da görüleceği üzere, Beypazarı yöresel ürün, mekan ve geleneklerinin dışında, Semerci Mustafa Atıcı, Nalbant Hasan Hüseyin Göbüt, Dokuma Ustası Emin Yıldırım, Dokumacı İsmail Yanık, Fotoğrafçı-Berber Hüseyin Budak, Ayakkabıcı Niyazi Akbacakoğlu’nun da birebir modellemesi yapılmıştır. Bu çalışmaların fabrikasyon olamayacağı ve ancak sanatçıların elinden çıkabilecek özel bir eser olduğu net bir durumdur.

Ürünler, kumaşların renk, desen ve dokuma özelliklerine, ayakkabı ve başlık gibi tamamlayıcı aksesuarlarına, değerli taş ve madenlerden yapılmış takı ve mücevherat gibi unsurlarına kadar orijinali ile birebir tasarlanan, tek tek işlenen ve küçültülen, çok meşakkatli ve bir hayli uzun üretim sürecinde yapılan sanat eserleridir.”

Açıklamada, sadece 1 bebeğin üretiminin 15 günden 1 aya kadar zaman alabildiği ve bunun bir kompozisyon ile tema içinde, uzman ve yerel sanatçılarla işlenmesi de göz önüne alındığında, yapılan işin piyasadaki ürünlerle ilgisi olmadığını ortaya koyduğu kaydedildi.

“Er ya da geç yaptıkları yolsuzluklar nedeniyle hukuk önünde hesap verecekler”

Bu eserlerin, Beypazarı Tarihi Kent Müzesi’nde tek bir bebek olarak işlenmediği, aynı zamanda kompozisyon olarak yer aldığı, tasarımdaki kitre bebeklerin saç telinden kıyafetlerine, takılarından aksesuarlarına kadar her detayda uzman sanatçılardan oluşan gruplarla çalışıldığı ifade edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Özel el dokuması kumaşlarla hazırlanmış kıyafetler; oyalar, çeşitli harçlar ve nakışlarla tamamlanmıştır. Orijinaline ulaşılmış nakışlar uygun ölçülerde küçültülerek yerel sanatçılar tarafından titizlikle üretilmiştir. Kemer, kolye ve yüzük gibi aksesuarlar ise özel atölyelerde imal edilmiştir. Kompozisyonlar ve ücretleri, şeffaflık ilkemiz gereğince internet sitemizden yayınlanmıştır.

Kitre bebek kompozisyonları ve müzecilik hakkında ülkemizde ve uluslararası alanda bugüne dek birçok faaliyet yapılmıştır. Her biri ayrı bir kompozisyon ve saç teline kadar sanat ürünü olan eserleri vasıfsız oyuncak bebeklerle karıştırıp, maddi değeri düşük oyuncak bebekler müzede sergilenmiş gibi iftira atan zihniyet elbette gerçeği bilmektedir. Amaçları bugün basına yansıyan iki ayrı yolsuzluk dosyasında olduğu gibi, kendi dönemlerinde yapılan yüzlerce adet ve katrilyonlarca lira değerindeki yolsuzluğun üzerini iftira atarak örtmektir. Ancak bu zihniyetin kendini kurtarmak için yaptığı son çırpınışlar nafiledir. Er ya da geç yaptıkları yolsuzluklar nedeniyle hukuk önünde hesap vereceklerdir.

Belediyemizin duruşunu bir kez daha ifade ediyoruz: En ufak yanlış yapanı kendimiz savcılığa verir, derhal yolumuzu ayırırız. Yanlış yapan olursa asla arkasında durmayız. Ancak bunu yaparken kimseyi de çamur siyasetine ve çamura bulanmışlara kurban etmeyiz. Dürüst olan, haysiyetli olan, namuslu olan dedikodu yapmaz. Bir bildiği varsa gider savcılığa verir.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dün Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’nin açılışına katılmıştı. Bugün bazı basın yayın organlarında, “müzede sergilenen ve piyasada 150 liradan satılan kitre bebeklerin, ABB tarafından 11 bin 500 liraya satın alındığı” şeklinde haberler yer aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.