Altındağ’ın Altın Çocuklarından Bir Mahalle Dizisi ‘Komşu Kızı’ | GazeteKalemGazeteKalem

19 Ocak 2022 - 21:58

Altındağ’ın Altın Çocuklarından Bir Mahalle Dizisi ‘Komşu Kızı’

Türkiye’nin ilk cep dizisi Altındağ’ın Altın çocuklarından. Sosyal medya programları ve video izleme programı Youtube, TikTok ve Instagram da dünya geneli 450 milyon izlenme rekorları kıran ‘Komşu Kızı’ Funnyhousetr adıyla anlattığı mahalle kültürü ile internet platformlarında rekorlara koşuyor.

Altındağ’ın Altın Çocuklarından Bir Mahalle Dizisi ‘Komşu Kızı’
Son Güncelleme :

01 Aralık 2021 - 1:03

99 views

Türkiye’nin ilk cep dizisi Altındağ’ın Altın çocuklarından. Sosyal medya programları ve video izleme programı Youtube, TikTok ve Instagram da dünya geneli 450 milyon izlenme rekorları kıran ‘Komşu Kızı’ Funnyhousetr adıyla anlattığı mahalle kültürü ile internet platformlarında rekorlara koşuyor.

Haber: Faruk Gökyurt

Ankara Altındağ Kale Mahallesinde çekimleri süren ve internet mecralarında izlenme rekorları kıran ‘Komşu Kızı’ dizisi yapımcısı Muhammet Yonca ile başrol oyuncuları Burcu Doğan ve partneri Oğulcan İnan diziyle beraber yakaladıkları başarıyı ve dizi çekimlerini Gazetekalem’e anlattı.

İnternette ve çeşitli sosyal medya platformlarında izlenme rekorları kıran ve dünya çapında 450 milyon izlenmeye ulaşan ‘Komşu Kızı’ dizisinin çekimleri tüm hızla devam ediyor. Paragon Yapımın yapımcılığını üstlendiği ve baş rollerini Burcu Doğan ve Oğulcan İnan’ın paylaştığı ‘Komşu Kızı’ unutulmaya yüz tutmuş mahalle kültürünü ve iki gencin arasında geçen bir aşk öyküsünü anlatmakta. Altındağ Kale Mahallesinde çekimleri süren dizi oyuncuları ve yapımcı Muhammet Yonca dizi çekimlerinde yaşadıklarını yakaladıkları başarıyı anlatarak küçük imkanlarla hayatta olan olumsuzluklara rağmen başarının keyfini ve gururunu dile getirdi.

 “Konya Selçuk Üniversitesi Dış Ticaret bölümünden mezun olan ve ardından Tiyatro Topluluklarında görev alan Paragon Yapım’ın ortağı Yapımcı Muhammet Yonca meslek hayatına başlama hikayesini ve Türkiye’nin ilk cep dizisi olan ‘Komşu Kızını’ şu sözlerle anlattı; “Birçok kısa filme klibe ve belgesellere hayat verdik. Uluslararası ödüller aldık. Bizim bu şirketteki asıl amacımız bizimle beraber çalışan insanları da yukarılara taşımak onlara bir şeyler öğretmek ve onlardan bir şeyler öğrenmektir.”

‘Dünya genelinde 450 milyon izlenmeye ulaştı.’

Yapımcı Yonca: “’Komşu Kızı’ dizisi geleneksel Türk kültürünün doğuş noktası olan uzaktan uzağa aşk samimi aile kültürünü taşıyan mahalle ve mahalle edebiyatı olarak tabir ettiğimiz o doğal yaşam tarzını benimseyen bir proje oldu. ‘Komşu kızının’ doğuş noktası bu hayatta yaşayan bir erkek ve bir kadın varsa her erkeğin hayatında bir komşu kızı her kadının hayatında da bir serseri vardır, gayesiyle yola çıktı. Bununla beraberde bu mahalle ilkelerini benimseyen iki arkadaşımızın işi daha iyi yerlere getirmesine sebep oldu.”

‘Proje ile dünya çapında başarı sağlıyoruz.’

Yapımcı Yonca, internet platformlarında ve sosyal medya araçlarında dizinin yakaladığı başarıyı şöyle dile getirdi; “Dizi ilk olarak tik tok platformunda bir dakikalık mini dizi olarak yayınlanmaya başladı. İlk bölüm iki buçuk milyon izlendi. Tik tokta ilk sezon 125 bölüm yayınlandı. Youtube de 13 bölüm yayınlandı. Bu dizinin bence en önemli ayrıcalığı toplumsal olayları ve özel günlerin hiçbirini atlamadan mahalle edebiyatı içinde eskiden nasılsa şimdi de aynı detaylarıyla işlenerek konu aldığı bir proje oldu. Tik Tok, instagram ve Youtube de çok büyük izlenmelere ulaştık. TikTok’ta bir milyon abone, İnstagram da 200 bin abone, Youtube de 60 bin aboneliklere ve seyirciye ulaştık.  İzlenmekte olarak da bu aboneliklerin karşılığını dünya genelinde 450 milyon olarak aldık. Tik Tok globalin ilk bir dakikalık internet dizisini yaptık. İlk cep diziyi biz yaptık. Bu kadar izlenmesinin sebebi samimi ve sıcak ilişkilerle bir aile olarak işini yapması ve bu samimiyeti izleyiciye aktarabilmesi oldu.”

Dizinin başarısına ve içeriğine değinen Yonca dizinin neden Kale mahallesinde çekildiğini ve yaşadıkları zorluklardan söz ederek söyleşimize son verdi; “Ankara kalesi ve Altındağ aslında doğal bir plato ve bizim senaryonuza uygun en doğru ve sağ de mahalleler burada kaldığı için çekimlerimizi Ankara Kale Mahallesinde yapıyoruz. Biz ekip olarak bu proje ile dünya çapında başarı sağlıyoruz ve bu projeyle Youtube üzerinden aslında dünya ya dizi ihraç ediyoruz. Bu yapılan işlerle bazı devlet büyüklerimiz bizi çağırıp tebrik ettiler önümüzü açmaya çalıştılar fakat bizim daha çok desteğe ihtiyacımız var. Yaptığımız iş küçük bir iş değil ve maliyetleri büyük. Proje kapsamında sponsorluk ve desteğe ihtiyacımız var. Özellikle Ankaralı markalar ve iş insanları bize destek verebilirler.”

‘Altındağ da büyüdüm ve burada tiyatroyu tanıdım’

Aslında Hacettepe Üniversitesinde İlk ve Acil yardım (Paramedik) bölümünden mezun olan dizinin başrol oyuncusu Komşu Kızı Burcu Doğan çocukluk hayali olan oyunculuğa ulaşan zorlu süreci ve canlandırdığı ‘Komşu Kızı’ karakteriyle diziye nasıl hayat verdiğini anlatırken sağladıkları başarının ve gerçekleştirdiği hayallerin gençlere örnek olmasını istendiğinde ve çok çalışıldığında hayallerin gerçek olduğuna dikkat çekti.

‘Komşu Kızı’ Burcu Doğan; “Çocukken Altındağ Devlet Tiyatrosunda çok fazla bulunduğum için orda izlediğim ünlü oyuncularda vardı. Sekiz yaşımda o tiyatroda oyunları izlerken ben bir tiyatro oyuncusu olacağım ya da kamera önünde sinema oyuncusu diye başladım. Ben dizinin çekildiği Altındağ da büyüdüm ve burada tiyatroyu tanıdım. Bu alanda ilerleyerek kendimi geliştirmeye çalıştım.

Tabi ki önümüze aile ve çeşitli maddi engeller çıkınca bu hayalime fırsat gelmedi. Geçen yıl Paragon Yapım ile tanıştım. Buradaki hocalarımız elimizden tuttu ve bizi yetiştirmek için çabaladılar. Tik tok platformunda ve diğer sosyal medya platformlarında bir dakikalık dizi formatı şeklinde aslında gençlerin zaman geçirdiği toplum tarafından kötü sayılan bir mecrada biz gençlere örnek olarak bir dakikalık diziler çekmeye başladık. İlk bölüm ile çok büyük izlenme oranları kazandık. Çekimlere devam ettik ve sonraki bölülerimiz on milyonu geçen izlenme oranlarını yakaladı.”

‘Hayallerinize çok fazla tutunursanız başarırsınız’

‘Komşu Kızı’ Burcu Doğan; “Sosyal medya üzerinde farkındalık yaratarak tam 200 bin sayfa ‘Komşu Kızı’nı paylaşmaya başladı. ‘Komşu Kızı’ dizisinde oyunculuğa başlamış oldum ve bir oyuncu olarak anılmaya başladım. Çocukluk hayalimi gerçekleştirmeye başladım. Bu dizi yayınlandıktan sonra en sevindiğimiz an şu oldu. Çekimler sırasında bir baba yanımıza geldi ve ben çocuğuma Tik tok kullandırmıyordum. Ama sizin diziyi izledikten sonra eski mahalle hayatını ve düzgün ilişkileri anlattığınız için artık çocuğuma sizi izletiyorum ki eski mahalle kültürünü öğrensin diye bizde genç bir nesil olarak böyle bir iş yaptığımız için gurur duyduk. Daha sonra ‘Komşu Kızı’ bir dakika olarak insanlara yetmedi. Youtube geçerek uzun versiyonuna başladık.  Dizinin çekimlerinde neredeyse her alanında çalışarak biz bu işi çıkarıyoruz. Yorucu oluyor ama işin sonunda alınan tepkiler her şeye değiyor” dedi.

“Bu dizinin konusu çok doğal ve buralı olduğu için oynarken zorlanmadım. Sonuçta memleketin her yerinde bir komşu kızı ve onun bir serserisi vardır. İlk başlarda tamamen kendimi oynadım. Setteki en güzel anlarım hep serseriyle oldu. Moralimiz bozuk olsa bile birbirimizi motive ederek performansımız yükseliyor.

Ben çekimlerin yapıldığı Ankara Kale mahallesine geldiğimde bizim dizi için en başarılı mekânın burası olduğuna inandım. Çünkü tamamen kendini korumuz hazır set ortamı. Burada yaşayan insanlar son derece doğal bir şekilde hala mahalle kültürünü devam ettirdiklerinden herhangi bir zorluk yaşamadık. Burada çekim yaparken mahalleli bize çok yardımcı oluyorlar. Çekimler arasında yemeğimizi ve çayımızı getirdiler artık mahalleliyle aile olduk. Gençlere şunu söyleyebilirim ki, ailelerimizde engel olsa şartlarda engel olsa hayallerine tutunsunlar. Hayallerinize çok fazla tutunursanız başarırsınız. Z kuşağına çok güzel örnek olacağını düşündüğümüz bir dizi çektik bunun desteklenmesini çok isterim. Ankara Kalesini tarihi mekanları mahalleleri tanıttığımızı düşünüyoruz. Şu an tek isteğimiz desteklenmek” diyerek söyleşimiz sonlandırdı.

‘Oyunculuğu hayatımı değiştirecek yol olarak gördüm ve devam ettim’

Ankara Altındağ Yenidoğan mahallesinde doğup büyüyen ve halada orada oturuyorum. Tam anlamıyla Altındağ’ın çocuğu olan ‘Serseri’ karakterine hayat veren Oğulcan İnan zorluklarla geçen hayatını ve oyunculuk kariyerine ulaşma serüvenini kısaca anlatarak gençlere azimle vazgeçmeden çalışarak hayallerini gerçeğe dönüştürebileceklerinin canlı örneği olduğunu dile getirdi.

İnan; “Oyunculuk sektörüne gelene kadar 40’dan fazla meslekte çalıştım diyebilirim. Benim için oyunculuk yapabilmek zor oldu. Ama ben hep tırmanmayı sevmişimdir ve birçok şeyi de başardım. Yenidoğan deyince akla gelen ilk insanlarda biriydim ama ben kendimi değiştirdim geliştirdim çok uğraştım ve bir yerlere gelebildim. Denemelerim ve tecrübelerimle şunu öğrendim ki benim kendimi bulduğum yer oyunculukmuş. Oyunculuğa başlayışım şans eseri oldu.

11 yaşında tiyatroya giderken babamın geç geliyorsun demesiyle tiyatrodan ayrıldım. Normal bir hayat yaşarken bir kursa girdim ve orada yeni kitaplar okumaya başladım yeni insanlar tanıdım ve baktım ki hayat ve öğrenmek çok güzel bir şeymiş. Kendimi geliştirirken spora başladım ve orda tiyatro hocamla tanıştım. Ondan sonra denemelere başladık ve bendeki ışığı gördü tiyatro kurslarına katılmaya başladım. O kursta Muhammet hocamla tanıştım ve hayatım değişti diyebilirim. Hayat şartlarım ağır olsa da kendi yolumdan gittim oyunculuğu hayatımı değiştirecek yol olarak gördüm ve devam ettim” dedi.

‘Hayatımı yansıtarak oyuna ve karaktere tutundum’

‘Serseri’ Oğulcan İnan; “Bana göre insanların ‘Serseri’ karakterinin sevmesinin nedeni aslında tamamen kendimi oynamamdır. Benim orda sahnede yaşadığım bir diyalog aslında gerçek hayatta yaşadığım olaylar. Hayatımı yansıtarak oyuna ve karaktere tutundum. Setteki en sevdiğim olay şu ben bu işe başlarken çevremdeki insanlar hep garip bakmıştı ve olmayacak şeyler söylemişti ama ben başardım ve şu an bana imreniyorlar. Bu işi yaparken çocuklarıyla görüştürmeyen anneler vardı şimdi bizim çocuğu da yanında götür diyorlar. Başardım ve ailemin başını dik dolaşmasını sağladım. Başardığım zaman herkes yanında oluyor düşersen de ben sana demiştim oluyor.  İnsanların Altındağ’a ve mahallerine karşı bir ön yargı var ben yıllardır burada yaşarım anlatılanları yaşamadım. Biz bu dizi ile bütün Türkiye’ye ve dünyaya öyle olmadığını anlattık” dedi.

‘“‘Serseri’ ve ‘Komsu Kızı’” bana doğru yolda olduğumu ve vazgeçmemeyi gösterdi.’

‘Serseri’ İnan; “İlk bölümdeki serseriyle ikinci bölüm deki serseri arasındaki farklar deseniz şöyle anlatırım, ilk bölümdeki serseri biraz garibandı güzel sevmeyi bile ‘Komşu Kızı’ ile öğrendi. Çünkü sevilmemiş. İkinci sezondaki serseri biraz daha hayatı tanıdığı için daha güçlü bir serseri oldu. Serseri Oğulcan’a çok büyük bir aile bir kitle kattı çünkü tanınmayan bilinmeyen bir insandım ve bana serseri abi deyince çok gururlanıyorum.

Serseri ve Komsu Kızı bana doğru yolda olduğumu ve vazgeçmemeyi gösterdi. Benim hayat felsefem geldiğin yolu unutursan gideceğin yerde kaybolursun ve ben bunu hiç unutmadım. Son olarak şunu söyleyebilirim. Ben Yenidoğan’dan çıktım ve benimle beraber birkaç çocuğun daha çıkmasını sağladım tiyatro sayesinde. Çünkü hayatı tanımalarını istedim. Bizim dizimiz dünya geneli 450 milyon izlendi bu bir ispattır. Ve Altındağ’ın gençleri tik tok Türkiye’nin ve tik tok globalin ilk dizisini yaptı. Bu Türkiye’de ve dünyada yapılan ilk dizi biz bunu başarabildik. Biz Z kuşağıyız ve bu kuşağa uygun dizi yapıyoruz. Ama olması gereken yerlerden destek göremedik. Biz Altındağ’ı Ankara Kalesini tanıtıyoruz destek alamadık. Dizinin yorumlarında insanlar Ankara Kalesi ile ilgili güzel yorumlar yaptırdık. İnsanların dizimizi izlemesinin en büyük sebebi kendinden bir şeyler bulmalarıdır. Dizi çok sade ve yerel olduğu için eski mahalle kültürünü ve gerçek Ankara insanlarını anlatıyor. Bizim dizimizden görüp de Ankara Kale’sini gezmeye gelen insanlar oldu aslında bakınca buranında tanıtımını yapıyoruz. İşte bu yüzden destek bekliyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Yapım: Paragon Yapım, Yapımcı: Muhammet Yonca, Yönetmen: Ozan Ali Korkut, Kamera: Eren Alver, Müzik: Fatih Gümüş- Ozan Ali Korkut, Kostüm-Sanat: Berat Özdemir, Reji Asistanı: Ebru Özbek, Ses- Işık: Can Kaplan, Senaryo: Paragon Senaryo Ekibi ve Oyuncular; Komşu Kızı: Burcu Doğan, Serseri: Oğulcan İnan, Kapıcı Mahmut: Muhammet Yonca, İkramiye: Merve Bora, Nebahat: Menekşe Dalkılıç, Nuri Bey: Mustafa Yiğit, Şişman: Berat Özdemir, Emlakçı Cengiz: İsmail Oğuzhan Boran, Şule: Berfin Sultan Korkut, Tayyar: Abdullah Karaman, Emir: Bora Durna, Baba: Alper Tunga Olcayto, Ezra: Şeyma Tabaru, Kara Bela: Doğan Barış Yaşar, Tena: Güzey Uzel

   ‘Ayrıca buradan aramızdan ayrılan oyuncumuz, melek olan kardeşimiz Menekşe Dalkılıç’a sonsuz minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. İyi ki bizimle beraberdi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.’  

Paragon Yapım ve Funnyhousetr ailesi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.